INTERVJU Z JURETOM NATKOM

Zares bi potrebovali čarobno formulo

Jure Natek, novi generalni sekretar RZS, pooseblja svež veter v pisarni. Tudi v rokometu se soočajo z minusom z domačih prvenstev.
Fotografija: Jure Natek je rokometno kariero končal leta 2016 v Magdeburgu. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Odpri galerijo
Jure Natek je rokometno kariero končal leta 2016 v Magdeburgu. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Jure Natek je za rokometno reprezentanco odigral 154 tekem (13. mesto na večni lestvici) in dosegel 393 golov. Zdaj je tudi uradno prvi operativec Rokometne zveze Slovenije. Pred tednom ga je predsedstvo RZS imenovalo za generalnega sekretarja RZS. Kot je povedal v prvi uradni izjavi, ga čaka težko delo, saj je zveza v težki finančni situaciji.

Na parketu so stvari precej boljše. Tako moška kot ženska reprezentanca imata realne možnosti za nastop na olimpijskih igrah v Parizu. Moška bo januarja igrala na EP v Nemčiji, 4. in 5. novembra jo v Črnomlju in Kočevju čakata prijateljski tekmi s Srbijo.

Že pred dvema mesecema ste se zakopali v delo in lahko že rečete, v kakšnem stanju ste prevzeli posle v pisarni na Leskoškovi 9e.

»Stanje v pisarni je v redu, ampak podobno kot naši sorodni zvezi, košarkarska in odbojkarska, se soočamo z minusom z domačih prvenstev, ki ga je treba pokriti. Ne skrivamo, da finančna slika ni dobra, imamo težave, ampak vse sile usmerjamo v to, da jih bomo rešili čim prej, hkrati pa ne zanemarjamo programov.«

Malce težko je po eni strani varčevati, po drugi pa ne krčiti ...

»Res bi potrebovali čarobno formulo, če se pošalim. A moram poudariti, da smo se, kolikor imamo na določenih področjih težave, na drugih okrepili. Že pred poletjem smo dobili novega sodelavca Miho Panteliča kot direktorja ligaških tekmovanj. Tu je ogromno prostora za napredek, tako na trženjskem kot tekmovalnem področju. Pred dnevi smo zaposlili vodjo komuniciranja Aljaža Močnika, ki bo skrbel za boljše sodelovanje z mediji kot z navijači, sponzorji.«

Na RZS je torej zavel svež veter?

»Borimo se, smo mojstri 'multi-taskinga', vsi delamo vse, tudi jaz. Pogovarjamo se, sodelujemo, iščemo izboljšave, sredstva, ki bi jih lahko pridobili, načine, kako bi lahko izboljšali posamezna tekmovanja, sodelovanje s sodniki in podobno.«

Omenili ste minus z domačega eura za ženske, ki je bil nekakšen labodji spev nekdanjega predsednika Franja Bobinca. Je nasledniku Boru Rozmanu in posledično vam zapustil neželene repe?

»Lahko rečem, da bi bilo veliko lažje, če tega minusa ne bi bilo, ker bi lahko denar in energijo namenili v neke druge stvari. Je pa res, da je bila to lepa priložnost, da se Slovenija pokaže, in priložnost, ki jo je ženska reprezentanca odlično izkoristila. Tako rezultatsko kot v smislu priljubljenosti ženskega rokometa v Sloveniji. S tem novim zagonom je reprezentanca resno v igri za nastop na olimpijskih igrah. Zato eura 2024 ne moremo in ne smemo cenovno ovrednotiti. A finančni minus je pač dejstvo.«

Kako globoka je luknja? Govori se, da je dolg krepko presegel najmanjšo sedemmestno številko.

»Številke so objavljene v letnem poročilu, res pa je, da niso čisto realne. Težko je natančno reči, kolikšen je dolg, je pa velik. Računamo, da bomo 90 odstotkov tega do konca leta 2024 spravili pod streho, ob tem upam, da bomo čim manj varčevali pri razvojnih stvareh. Naj poudarim, da smo skrajno racionalni pri poslovanju pisarne, tudi reprezentančne aktivnosti smo začrtali tako, da prinašajo čim manj stroškov.«

Koliko lažje bi vam bilo, če bi se tako ženska kot moška reprezentanca uvrstili na OI v Pariz?

»To bi bila velika odskočna deska, povsod je tako, v Sloveniji morda še bolj ekstremno. Uspehi se prodajajo, to je jasno.«

Prva moška liga je izenačena, zanimiva. Je produkt, ki bi se ga dalo bolje promovirati in tržiti?

»Že več mesecev vlagamo napore, da bi 1. SRL in nato še vse druge lige prišle na televizijo ali pa neko digitalno platformo, kar bi bil velik zagon. To ni grad v oblakih, na tem projektu zavzeto delamo in smo v resnih pogovorih. Tu je ogromno rezerve in moramo iti v korak s časom.«

Torej nekakšna RZS TV?

»To je delovni naslov projekta in naše poslanstvo, da ga uresničimo prihodnje leto.«

Ko ste leta 2016 končali kariero, ste ostali v stiku z rokometom, tudi kot strokovni komentator. V kakšnem stanju je sploh slovenski rokomet?

»Morda bo zvenelo malce čudno, ampak menim, da je v zelo dobrem stanju in da potrebuje le malo popravkov. Otroci trenirajo, v klubih se dela, razširjeni smo po vseh regijah. A na koncu šele odmeven rezultat da neko sliko. Potrebujemo to šminko.«

Kako poteka sodelovanje z Rozmanom?

»Čeprav je funkcija predsednika častna, Bor ogromno časa in energije vlaga v rokomet. Dnevno sva na zvezi, dobivava se tedensko. Zelo se razdaja.«

Pred vrati je evropsko prvenstvo v Nemčiji, kjer bo Slovenija iskala ta preboj. Vi ste bili šest let član Magdeburga, kakšen euro se obeta in kako ga namerava izkoristiti RZS?

»Radi bi videli, da bi prišlo čim več navijačev. Vemo, kaj pomeni Nemčija za rokomet, to bo najboljši rokometni dogodek doslej, igralo se bo v ogromnih dvoranah, prodali so večino vstopnic. Nemci bodo iz tega naredili spektakel. Cilji so visoki, selektor Zorman je prvi, ki jih bo postavil. Mogoče ne javno, ekipi pa zagotovo. RZS bo reprezentanci omogočila čim boljše priprave. Smo servis in več kot tega ne moremo narediti.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije