MOTO GP

Debitant Viñales navdušil

Objavljeno 28. marec 2017 11.41 | Posodobljeno 28. marec 2017 11.42 | Piše: Damir Gorjanc

Španski motociklist Maverick Viñales dobil prvo dirko za SP v razredu motoGP.

Po lanski razburljivi sezoni motociklističnega razreda motoGP in kronanju Marca Marqueza (Honda) se je končno dvignil zastor v novo sezono. Dolge mesece so navijači čakali, da zopet zahrumijo pogonski agregati zveri na dveh kolesih, a je narava v katarski puščavi nepričakovano poskrbela, da se je start zavlekel še za 45 minut. Dež sredi puščave je vodstvo dirke prisilil, da je napetost še bolj narasla, dirko pa so zaradi poznega starta skrajšali za tri kroge. Uvod v novo sezono je po kazalcih predsezonskih testiranj predvidljivo dobil 22-letni Maverick Viñales (Yamaha), ki je z zmago postal drugi najmlajši dirkač po Miku Hailwoodu, ki mu je uspelo slaviti z dvema moštvoma. Po dirki je mladi Španec povedal, kako težko je bilo priti na vrh: »To je bila prigarana zmaga. Pred začetkom je bilo veliko zmede zaradi dežja in nismo vedeli, kaj storiti. Steza je bila prvih nekaj krogov zelo spolzka, zato sem moral ostati miren in čakati na boljše razmere. V pravem trenutku sem privil plin do konca in zmagal.« Andrea Dovizioso (Ducati) je z drugim mestom potrdil, da je rdeče moštvo vsaj na enaki ravni kot v prejšnji sezoni, s tretjim mestom pa je vse presenetil Valentino Rossi (Yamaha), ki je bil ob prihodu v cilj več kot zadovoljen: »Celotni konec tedna sem lovil prave nastavitve, in če bi mi kdo pred dirko dejal, da bom stal na odru za zmagovalce, ne bi stavil niti deset evrov. Ob startu sem si rekel, da je vredno poskusiti z nečim, kar bi mi prineslo uspeh. Našli smo nekaj, kar nam bo koristilo v bodoče. Za moj uspeh je zaslužna tudi ekipa, v kateri je mnogo zaupanja. Ko sem prišel na peto mesto, je bilo to zame kot zmaga, toda tretje je resnično uspeh po vseh začetnih težavah.« Potem ko je dež odplaknil že kvalifikacije – kot bi Katar ležal na poplavnem območju, ne sredi puščave –, so za določitev startne vrste obveljali najboljši časi treh prostih treningov. Prvi startni položaj je pripadel Viñalesu, za njim pa so se zvrstili Andrea Iannone (Suzuki), Marc Marquez (Honda) in Johann Zarco (Tech3 Yamaha), ki je ob začetku dirke skočil v vodstvo in si v nekaj krogih nabral dve sekundi prednosti, potem pa v šestem krogu svoje sanje o vrhunski predstavi pustil v pesku. Top Gun Maverick je potrpežljivo prežal s tretjega mesta, za čuda pa je njegovo senco lovil Doktor, ki je po desetem času prostih treningov našel recept. Svetovni prvak je s kopico težav prepustil mesto obema, Viñales pa je po pravem mesarskem klanju prehitel Dovija za zmago ob uvodu v novo sezono. Marquez je po koncu pojasnil, zakaj se tokrat ni uvrstil na oder za zmagovalce: »Ves ta cirkus pred začetkom, rahel dež in padec temperatur so nas prisilili, da smo spredaj namestili srednje trdo gumo, kar se je izkazalo za napako, saj sem jo v nekaj krogih uničil. Nato sem si rekel, okej zadrži to mesto, prvenstvo je še dolgo in prav mi bodo prišle vse točke. Lahko bi vozil hitreje, ampak je bilo preveč tvegano.« Jorge Lorenzo (Ducati) je tudi tokrat klonil pod bremenom vremena oziroma nekaj dežnih kapljic. Njegov najboljši čas je zadoščal za 12. startno pozicijo, do cilja mu je uspelo pridobiti le eno mesto. S prvo zmago se je v razredu moto2 proslavil Italijan Franco Morbidelli, Švicar Thomas Lüthi je na drugem mestu zaostal več kot dve sekundi, Japonec Takaaki Nakagami pa je bil najbolj spreten v boju za tretje mesto. Precej bolj razburljivo je bilo v najšibkejšem razredu moto3, ko so se za zmagovalcem Špancem Joanom Mirom, drugim Britancem Johnom McPheejem in tretjim Špancem Jorgejem Martinom dirkači do osmega mesta zvrstili v manj kot sekundi. Naslednja preizkušnja za vse bo čez slaba dva tedna v Argentini.