EP do 21 let

Srečni Portugalci sklatili evropske prvake, v stožiškem finalu z Nemci

V iberskem derbiju so si Španci zabili avtogol in ostajajo brez naslova. Nemci z dvema hitrima zadetkoma v finale.
Fotografija: Mladi Portugalci so se veselili prestižne zmage nad sosedi. FOTO:
Jure Makovec/AFP
Mladi Portugalci so se veselili prestižne zmage nad sosedi. FOTO: Jure Makovec/AFP

Mlada reprezentanca Portugalske je finalistka evropskega prvenstva do 21 let v Sloveniji in na Madžarskem. V Mariboru je v Ljudskem vrtu z 1:0 (0:0) ugnala Španijo. Odločitev je padla v 80. minuti po avtogolu. V finalu v Stožicah se bo pomerila z Nemčijo.

Portugalska bo v tretjem finalu (1994, 2015) lovila prvo lovoriko v tej starostni kategoriji, medtem ko petkratni prvaki Španci in branilci naslova ostajajo brez devetega nastopa v velikem finalu. Ta bo na sporedu v nedeljo, 6. junija v Ljubljani, Portugalci pa se bodo pomerili proti Nemcem, ki so v Szekesfehervaru z 2:1 premagali Nizozemsko.

Po podaji v sredino Fabia Vieire je žogo, ki je bila namenjena Tiagu Tomasu, nesrečno prek vratarja preusmeril Jorge Cuenca za veselje portugalskih navijačev na tribunah Ljudskega vrta. Španci so nato vse sile usmerili v napad, a le redko prišli do zaključnega strela. Tako kot pred zadetkom tekmecev pa tudi v teh poskusih niso imeli sreče. Ta je tokrat poljubila drugo ekipo z Iberskega polotoka.

Nemci bodo še tretjič zapovrstjo igrali v finalu, skupno pa petič. Doslej so dvakrat slavili (2009, 2017) in dvakrat klonili na zadnji stopnički (1982, 2019). Prvi gol so dosegli po vsega 29 sekundah. Zadetek Floriana Wirtza je bil sploh najhitrejši v zgodovini prvenstev, ki jih prirejajo od leta 1978.

Prav Wirtz pa je bil sedem minut kasneje znova v glavni vlogi. Po podaji Ridleja Bakuja je z varanjem preigral Svena Botmana in z natančnim strelom še drugič premagal Justina Bijlowa v nizozemskih vratih.

V 67. minuti je osrednji branilec Perr Schuurs po podaji v kazenski prostor sijajno odzval in z desnico premagal nekoliko pokritega vratarja za zanimiv zaključek dvoboja.