Sodniku Damirju Skomini za prvi pregled z VAR le čestitke

Navijači so videli veliko golov, četrtfinale se nasmiha privlačnim klubom, Uefa pa je lahko zadovoljna z uvedbo VAR v nogometno igro.
Fotografija: Namesto gola je Skomina pokazal na ofsajd. FOTO: Reuters
Namesto gola je Skomina pokazal na ofsajd. FOTO: Reuters

Ljubljana – Prva četrtina osmine finala lige prvakov je prinesla, kar je želela večina: navijači so videli veliko golov, četrtfinale se nasmiha privlačnim klubom, Uefa pa je lahko upravičeno zadovoljna z uvedbo videosodnikov (VAR) v nogometno igro.

Takole so se veselili gola Ajaxovi nogometaši, ki niso opazili, da je sodnik Damir Skomina pokazal na posvet z VAR. FOTO: AFP

Največ polemik je – pričakovano – sprožila prav videotehnologija, posebej tekma med Ajaxom in Realom v Amsterdamu. Navzočih je bilo veliko manj Slovencev kot zgodovinskega 18. junija 2000 na tekmi med Slovenijo in Španijo, zato pa so bili po koncu večera pod večjim pritiskom kot tedaj četa Srečka Katanca. Sodnik Damir Skomina se je odločil za ogled videoposnetka po doseženem golu Argentinca Nicolasa Tagliafica, s katerim bi Ajax prešel v vodstvo z 1:0. Koprčan je prejel signal VAR – to je bil znani sodnik Simon Marciniak –, si šel ogledat akcijo in razveljavil gol zaradi ofsajda, v katerem je Dušan Tadić oviral vratarja Thibauta Courtoisa.

Sodnik Damir Skomina bo ostal zapisan kot prvi, ki je v ligi prvakov uporabil ogled videoposnetka po signalu VAR. FOTO: Reuters

Po različnih komunikacijskih kanalih se je vnela razprava med privrženci Reala in – Barcelone ... Prvim se je zdela poteza Skomine logična, drugi so vnovič izpostavljali zaroto domnevnega madridskega lobija ... Tehnologija je vendarle prikimala Koprčanu, ki na igrišču ni mogel ustrezno oceniti položaja, zato je posegel po VAR in se odločil pravilno.

Kljub številnim kritikam na njegov račun so strokovnjaki ocenili njegovo predstavo – vključno z omenjeno 38. minuto – kot odlično, zato lahko upravičeno pričakuje nadaljnje priložnosti v tej sezoni lige prvakov. Treba je dodati, da uporaba VAR nikdar ne bo brezhibna, saj bo vselej odločal človeški dejavnik (beri: sodniška presoja), Skomina je ravnal pravilno. Mimogrede: sojenje je nadziral eden najvišjih Uefinih kontrolorjev – prvi podpredsednik sodniške komisije Marc Batta; prvi mož komisije je Italijan Roberto Rosetti, drugi podpredsednik pa Vlado Šajn.

Pred njim le Raul, Messi in Ronaldo

Na igrišču je šlo na srečo vendarle zgolj za nogomet. Ajax si je morda zaslužil več od poraza z 1:2, saj je del tekme visoko stiskal Madridčane na njihovi polovici. Vseh 90 minut seveda nihče ne more igrati na tako agresiven način, zato je nujna tudi ustrezna taktika, v kateri je bil boljši Real. Ta se je vnovič izkazal koz izjemno izkušeno moštvo, ki ve, kaj želi doseči in na kakšen način. Karim Benzema je potrdil svojo odlično formo, zabil je že 60. gol v ligi prvakov – pred njim sta le nekdanji Realov kapetan Raul (71) in "Nezemljana" Lionel Messi (106) ter Cristiano Ronaldo (121).

Karim Benzema kotira na visokem četrtem mestu strelcev v ligi prvakov. FOTO: Reuters

Trener evropskih prvakov Santiago Solari je v Amsterdamu "dobil" tudi pomembno okrepitev za nadaljevanje sezone. Prvič po lanskem decembru se je namreč vpisal med strelce Marco Asensio, ki je v seštevku zapustil odličen vtis. Zanimivo, Asensio je zbral več strelov na vrata (5) kot podaj soigralcem (4) ...

Sergio Ramos naj bi namerno storil prekršek za rumeni karton, da bi izpustil povratno tekmo z Ajaxom in pričakal četrtfinale brezmadežen. Njegovo potezo bi lahko proučila tudi Uefa. FOTO: Reuters

"Igral je zgolj zadnjih dvajset minut, toda naredil je točno to, kar sem od njega pričakoval. Izjemno sem zadovoljen z njegovim učinkom in pristopom na igrišču," je potrdil veliko pridobitev Solari. Njegovi nogometaši (106,159 km) so pretekli manj od nizozemskih (111,356 km), Ajax pa je kljub temu izgubil prvo domačo tekmo po novembru 2017!

Realov napadalec Marco Asensio je zabil svoj prvi gol po lanskem decembru, kar je dobrodošla osvežitev za Madridčane. FOTO: Reuters

Prva četrtina osmine finala je torej navdušila nogometno družino, še bolj odmevno bi bilo lahko naslednji teden, ko bodo igrali tekme v Liverpoolu (prihaja Bayern), Lyonu (Barcelona), Madridu (Atletico vs Juve) in Gelsenkirchnu (Schalke vs ManCity).