GOSPODINJSKI NASVET

V sušilec tudi srajčke iz finih tkanin

V hladnih mesecih sušilni stroj pride še kako prav; sodobni omogočajo tudi sušenje finih tkanin, kombinirani stroji pa rešijo tudi prostorsko stisko
Fotografija: Sušenje na radiatorju dviga vlago v prostoru. FOTO: Guliver/Thinkstock
Odpri galerijo
Sušenje na radiatorju dviga vlago v prostoru. FOTO: Guliver/Thinkstock

Sušenje perila pozimi marsikomu dela preglavice. V teh dneh je premrzlo, da bi obešali zunaj. Kdor ima polno omaro oblačil, si lahko privošči, da se oprana sušijo tudi nekaj dni. Res je, da v mrazu, ko morda celo malo pomrznejo, dobijo prijeten, svež vonj. Pa vendar pri večini oblačila med omaro, nošenjem, pralnim strojem, sušenjem, morebitnim likanjem in ponovnim nošenjem krožijo veliko hitreje. Zato sušijo perilo na stojalih ali radiatorjih, kar ima vsaj dve pomanjkljivosti. Grdo je videti, če vsepovsod visijo cunje, čeprav čiste, poleg tega se v prostoru nabira vlaga. V veliko domovih pa se s tovrstnimi skrbmi ne ukvarjajo, pozimi, pa tudi poleti, se nemoteno vrtijo sušilni stroji, ki so res praktični.


 

Kam postaviti sušilec?


Žal si ga nekateri težko privoščijo, bodisi finančno bodisi zaradi prostorske stiske. Začetnemu strošku, najcenejši so okoli 300 evrov, je treba dodati še mesečni strošek za elektriko, ki bo seveda odvisen od tega, koliko stroj uporabljamo. Še večja težava je lahko prostor, zlasti v blokih. Sušilnik najbolj logično spada v kopalnico, a so blokovske velikokrat tako majhne, da vanje komaj spravimo pralni stroj. V takem primeru je dobra rešitev kombinirani pralno-sušilni stroj. Pred leti, ko sem se sama odločala za nakup, mi je serviser dejal, naj bo tak stroj le izhod v sili, saj se kombinirani veliko prej kvarijo. Danes so precej izboljšani, tako da ga priporoča tudi omenjeni serviser. Seveda je nekoliko dražji, dobimo ga za okoli 500 evrov. A če pogledamo skupno investicijo s pralnim strojem, najcenejši so okoli 200 evrov, se strošek približno izravna. Seveda smo navedli cene za najcenejše izdelke, ki jih je mogoče dobiti na našem trgu.


 

Klasični in kondenzacijski


Glede na tip stroja lahko izbiramo med klasičnim, kondenzacijskim in sušilnikom s toplotno črpalko. Klasični ima cev, skozi katero se odvaja vlaga, ki se nabira med sušenjem, pri kondenzacijskem se vlažen zrak kondenzira v posebnem rezervoarju, ki ga moramo redno prazniti. Pri sušilniku s toplotno črpalko, ki je v bistvu tudi kondenzacijski, se vlažen zrak reciklira in kroži nazaj v boben, kjer se znova uporabi za sušenje perila. Najcenejši so klasični, najdražji pa tisti s toplotno črpalko, ki so energijsko najbolj učinkoviti.



Ne glede na tip stroja pa je treba pri uporabi dosledno upoštevati navodila proizvajalca. Zlasti ga ne smemo preveč napolniti.
Včasih je veljalo, da lahko v stroju sušimo le neobčutljiva oblačila, predvsem bombaž, sodobni stroji pa omogočajo tudi sušenje občutljivih materialov, seveda na ustreznih programih. Dvema osnovnima programoma, za sušenje pri višji in nižji temperaturi, so pri naprednih strojih, ki so kajpak višjega cenovnega razreda, dodani še posebni programi. Denimo opcija parnega sušenja, ki perilo nežno zrahlja, tako da likanje ni potrebno, ali program osvežitve, ki odstrani neprijetne vonjave iz sicer čistih oblačil.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije