ČAJI

Zdravje v skodelici

Zeleni čaj je kralj med čaji, krepi srce in imunski sistem, deluje protivnetno, varuje zobe, sklepe in kožo, spodbuja metabolizem in prebavo.
Fotografija: FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
FOTO: Guliver/Getty Images

Ljudje so lističe čaja od nekdaj dajali v vročo vodo, saj so čaji prava zakladnica zdravja: čistijo telo, nas ohranjajo budne, varujejo srce in možgane ter uničujejo vse slabo. Obstajajo številne vrste, najbolj znan je vsekakor zeleni (Camellie sinensis), ki velja tudi za najbolj zdravo vrsto čaja na svetu.

FOTO: Guliver/Getty Images
FOTO: Guliver/Getty Images

Najbolj razširjen je na Japonskem, a izvira iz Kitajske. Za najboljši učinek naj bi ga pili vsak dan. Krepi psihofizično energijo, za kar so po večini odgovorni polifenoli, ki so v njem, največ je katehinov, v zelenem čaju so še alkaloidi, denimo kofein, zaradi katerega deluje stimulativno, vitamini skupine B, askorbinska kislina.

Vprašanje, koliko zdrav(ilen) je zeleni čaj, še ni dobilo jasnega odgovora. Nekatere študije trdijo, da zelo. Več raziskav je potrdilo, da redno uživanje pomaga predvsem pri kardiovaskularnih boleznih, niža namreč tveganje bolezni srca in ožilja ter kapi. Niža slab holesterol, raziskave so pokazale, da pomaga pri diabetesu (uravnava nivo sladkorja v krvi) in crohnovi bolezni, blaži stres, ščiti zobe (varuje pred kariesom in zobnimi boleznimi, blaži zadah), sklepe in kožo (oža pore, pomirja občutljivo, vzdraženo kožo, upočasnjuje staranje), ščiti pred virusnimi okužbami, saj krepi imunski sistem.

Listke namakamo od 3 do 5 minut, dlje ko bodo v vodi, bolj grenek bo čaj. FOTO: Guliver/Getty Images
Listke namakamo od 3 do 5 minut, dlje ko bodo v vodi, bolj grenek bo čaj. FOTO: Guliver/Getty Images

Ena od sestavin zelenega čaja je epigalokatehin, eden najmočnejših antioksidantov, ki deluje protivnetno. Nedavne raziskave govorijo v prid zelenemu čaju zaradi aminokisline L-teanin, ki povečuje sposobnost učenja, izboljšuje koncentracijo, miri živce, niža krvni tlak, blaži simptome predmenstrualnega sindroma. Na Kitajskem in Japonskem ga uporabljajo za celjenje ran, tudi za spodbujanje prebave in presnove, poleg tega naj bi preprečeval utrujenost, izboljševal možganske funkcije.

Lahko zeleni čaj škodi? Koliko skodelic na dan lahko popijemo? Za zdravje je najbolj koristno, če popijemo 3–4 skodelice na dan, a ne pretiravajte, zlasti če ga niste vajeni. Vsebuje namreč kofein, ki lahko povzroči pospešen utrip srca in nespečnost, če ga pijete prepozno; sicer ga je le tretjino v primerjavi s kavo, a njegov učinek traja dlje.


Kofein stimulira živčni sistem, pomaga sproščati nevrotransmiterje, ki izboljšujejo razpoloženje, denimo dopamin in serotonin, posledica pa ni le povečana budnost, ampak tudi boljše razpoloženje in hitrejše reakcije. Vsebuje še tanin, ki lahko ovira absorpcijo železa iz sadja in zelenjave, a če v čaj kanete malo limonovega soka, boste ta učinek izničili. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije