ONINA KUHINJA

S hrano pokažem ljubezen

Optimistična in odločna Ana Žontar Kristanc je kariero začela graditi z enaindvajsetimi leti. Mamica dveh sinov, žena in mojstrica kuhanja je spisala deset kuharskih priročnikov in dve pravljici.
Fotografija: Foto: www.aninakuhinja.si
Odpri galerijo
Foto: www.aninakuhinja.si

Zadnja leta je usmerjena v spletno kulinarično ustvarjanje – je avtorica priljubljenega kuharskega bloga Anina kuhinja z videorecepti.

Slabi dve leti sta, odkar ste se od stare mame preselili v hišo in jo opremili. Zdaj je dom ob odraščajočih sinovih in delu, ki ga večinoma opravljate v kuhinji, če se lahko tako izrazim, bolj po vaši meri, mar ne?

Poleti bo dve leti, odkar smo se preselili. To je bila ena najpomembnejših in obenem najbolj stresnih odločitev v mojem življenju. Nakup hiše na Gorenjskem je bil velik finančni zalogaj, v ta namen sva z možem tudi varčevala.

Najin načrt je bil od nekdaj, da kupiva parcelo in hišo zgradiva sama, vendar nisva našla ničesar primernega. Hiša, ki sva jo preuredila za vselitev, je stara dobrih deset let, in nama je po naključju padla v oči.

Vanjo sva se oba v trenutku zaljubila. Izpolnila sva sanje in doma se res dobro počutimo.

Ste avtorica priljubljenega kuharskega bloga Anina kuhinja z videorecepti ter več kuharic in priročnikov z recepti. Kdo je bil vaš največji podpornik, ko ste se pred petnajstimi leti odločili za kulinarično ustvarjan­je na spletu?

Sem človek, ki ga delo izpolnjuje, in najbolj srečna sem, kadar sem aktivna in ustvarjalna. Srečo imam, da delam nekaj, kar me res veseli in v tem uživam.

Zahvala, da sem imela pogum pustiti vse drugo in se polno posvetiti kulinariki, gre gotovo mojemu parterju. Mojemu možu. Letos bo sedemnajst let, odkar sva skupaj, in bil je prvi, ki se je postavil na mojo stran, ko sem se odločila, da bi iz prava, kar sem študirala, šla v kulinariko.

Na začetku sva se bolj kot ne preživljala z njegovo plačo, da zdaj lahko delujem s polnim urnikom. A za to, da je zdaj zadeva stabilna in utečena, so bila potrebna leta dela. Kulinarično sem začela ustvarjati za dušo, pisati osebni kuharski blog, kar me je pripeljalo do vodenja televizijske oddaje, izdaje kuharskih knjig in blagovne znamke Anina kuhinja.

Za svoje fante, torej moža in sinova, kuhate večkrat na dan, kajne – gre ljubezen skozi želodec?

Brez dvoma, tudi svojega dragega sem »ujela« skozi kulinariko. (Nasmeh.) Sem tip človeka – to imam po mami –, ki s hrano pokaže ljubezen, in tako jo tudi najbolje znam.

Za vse tri vem, kaj imajo radi, seveda, in moj najboljši način, da jih pocrkljam, je s kuhanjem. In da, veliko jim kuham. Sicer priznam, da zelo pazim, da jemo polnovredno in zdravo, ampak veste, kako pravim: osemdeset odstotkov zaužite hrane naj bo zdrave, preostanek izbire je lahko svobodnejši in za dušo.

Ko govorimo o tem, kakšno hrano izbirati, pri cenah, ki so vse višje, seveda ne pride v poštev, da bi kupovali manj kakovostna živila. Vi posegate po lokalnih svežih pridelkih in domačih izdelkih?

Pri kupovanju seveda pogledam ceno, vendar mi je pomembnejša kakovost, ne nazadnje je izjemno pomembno, kaj vnesemo v sebe. Moj kompromis je tako, da med kakovostno svežo ponudbo znanega porekla izberem tisto, kar je bolj dosegljivo.

Nam lahko zaupate trik ali dva, na primer, kako lahko uporabimo ostanek kosila ali večerje, da ne mečemo hrane stran?

S hrano ravnamo preudarno in tudi ostanke večinoma predelamo naprej. Za to se kar kreativno potrudimo. Denimo, z ostankom mlečnega riža naredim sladke riževe cmoke ali narastek.

Kruh izkoristim tako, da gre v drobtine ali mesne kroglice – samo namočim ga z mlekom in porabim naprej. Pri tem, kaj storiti, da hrana ne pristane v smeteh, mi pomaga tudi kombinirana parna pečica, in kadar živilo že izgubi vlažnost, denimo kruh ali pecivo, ga preprosto dam za nekaj minut pod paro, navlažim in je kot sveže.

Z enakonočjem se je začela koledarska pomlad in čez nekaj dni bo po domovih zadišalo po velikonočnih dobrotah. Ste že kaj praznično razpoloženi?

Pri nas smo praznično razpoloženi že kar nekaj časa, velikonočni recepti za objavo na spletnem kanalu so bili večinoma dokončani že pred kakšnim tednom, tako da smo že zelo v žar sezoni. (Smeh.)

Pri meni je namreč tako, da ob različnih praznikih različne izpeljanke tradicionalnih receptov skreiram že kakšen mesec vna­prej, ker je to moja služba – ljudje morajo videti ideje, da se lahko pravočasno pri­pravijo. Ampak po eni strani mi je to všeč, ker se ne pritožujem, da denimo jem šunko, potico in kakšno prato dvakrat.

Veselim se, da bo zadišalo tudi pri moji mami in bomo šli k njej na domačo peko, svojo pa sem že oddelala, če lahko tako rečem.

Je kakšna jed, ki je stalnica na vaši velikonočni mizi?

Obvezna je prata. To je precej tradicio­nalna gorenjska jed in jaz jo obožujem – mogoče na vrhu konkurira celo potici. Prata je ena mojih najljubših jedi za veliko noč, ki jo vedno bogato obložim s hrenom.

Foto: www.aninakuhinja.si
Foto: www.aninakuhinja.si

Ana, je na vidiku kakšna nova kuharska knjiga?

Za sabo imam že deset kuharskih priročnikov in dve pravljici, ob tem pa se je kreiranje receptov, snemanje in objavljanja na spletu razširilo. Dodala sem tudi tiktok.

Pomembno mi je, da opravljam svoje delo stoodstotno in se res potrudim, da je kakovostno, da so recepti na primerni ravni, in če bi hotela spletnim vsebinam dodati kuharsko knjigo, bi mi vzelo ogromno časa.

Trenutno zato ne razmišljam o izdaji tiskanih receptov. Morda v prihodnosti, ko bom kuharico zares začutila in bosta sinova še malo zrasla. Zdaj lovim zadnja leta, ko sta vsaj včasih še rada z mano. (Nasmeh.)

Velikonočni recepti Ane Žontar Kristanc

Velikonočna praznična miza je tradicionalna. Skrbno obložena z dobrotami po receptih naših babic. Popestrimo jo z aranžmaji v barvah pomladi, šunki, hrenu, pirhom in potici pa pritaknimo tri domiselne in okusne dobrote po zamisli Ane Žontar Kristanc.

VELIKONOČNA PRATA ALI BUDL S HRENOM

 

Potrebujemo:

700 do 800 g belih žemelj

700 g kuhane šunke

7 jajc

500 ml mleka

2 žlički česna v prahu

šopek svežega peteršilja

3 polne žlice kisle smetane

pol žličke popra

žličko soli

2 žlici hrena Droga, z jabolkom, smetanovega ali delikatesnega klasičnega (hren dodatno uporabimo za postrežbo)
maslo ali olje za premaz

kuhana jajca za postrežbo

Priprava: 

Žemlje in šunko narežemo na drobno. Mleko zavremo in prelijemo čez kruh. Premešamo.

V mešalnik damo jajca, hren, česen, poper, sol in kislo smetano. Zmešamo in prelijemo čez kruh. Dodamo šunko in narezan peteršilj ter zmešamo. Pustimo stati, dokler se pečica, ki smo jo vključili na 200 stopinj Celzija, segreva.

Pekač dobro namastimo z maslom ali oljem. Vanj razporedimo zmes.

Postavimo v segreto pečico za 45 minut, da se vrh zlato rjavo zapeče. Malo ohladimo, nato razrežemo.

Rezine namažemo s hrenom in dodamo kuhano jajce. Lahko pa hren in jajca postrežemo tudi le zraven.
VELIKONOČNA PRATA ALI BUDL S HRENOM   Potrebujemo: 700 do 800 g belih žemelj 700 g kuhane šunke 7 jajc 500 ml mleka 2 žlički česna v prahu šopek svežega peteršilja 3 polne žlice kisle smetane pol žličke popra žličko soli 2 žlici hrena Droga, z jabolkom, smetanovega ali delikatesnega klasičnega (hren dodatno uporabimo za postrežbo) maslo ali olje za premaz kuhana jajca za postrežbo Priprava:  Žemlje in šunko narežemo na drobno. Mleko zavremo in prelijemo čez kruh. Premešamo. V mešalnik damo jajca, hren, česen, poper, sol in kislo smetano. Zmešamo in prelijemo čez kruh. Dodamo šunko in narezan peteršilj ter zmešamo. Pustimo stati, dokler se pečica, ki smo jo vključili na 200 stopinj Celzija, segreva. Pekač dobro namastimo z maslom ali oljem. Vanj razporedimo zmes. Postavimo v segreto pečico za 45 minut, da se vrh zlato rjavo zapeče. Malo ohladimo, nato razrežemo. Rezine namažemo s hrenom in dodamo kuhano jajce. Lahko pa hren in jajca postrežemo tudi le zraven.

LISTNATI VELIKONOČNI KORENČKI

 

Potrebujemo:

paket zvaljanega listnatega testa

2 do 3 tube namaza Rio Mare Pate (okus po želji)

2 pesti sveže rukole

jajce

žlici vode za premaz

Priprava: 

Listnato testo narežemo na trakove in ovijemo okrog namaščenih modelčkov stožčaste oblike. Pečemo v pečici, segreti na 200 stopinj Celzija, da postanejo zlato rjave barve.

Takšne ohladimo, nadevamo z namazi in okrasimo z rukolo, da so videti kot korenčki.
LISTNATI VELIKONOČNI KORENČKI   Potrebujemo: paket zvaljanega listnatega testa 2 do 3 tube namaza Rio Mare Pate (okus po želji) 2 pesti sveže rukole jajce žlici vode za premaz Priprava:  Listnato testo narežemo na trakove in ovijemo okrog namaščenih modelčkov stožčaste oblike. Pečemo v pečici, segreti na 200 stopinj Celzija, da postanejo zlato rjave barve. Takšne ohladimo, nadevamo z namazi in okrasimo z rukolo, da so videti kot korenčki.

KOLAČKI VELIKONOČNI ZAJČKI

 

Potrebujemo:

Za kolačke:

2 jajci

60 g sladkorja

žlico vaniljevega sladkorja

ščepec soli

200 g moke

60 ml rastlinskega olja

150 ml mleka

pol vrečke pecilnega praška


Za kremo:

500 ml sladke smetane

žličko želatine fix

1 do 2 žlici sladkorja v prahu

 

Druge sestavine:

jagodni džem – od 10 do 12 žličk

12 penic

mrvice

Priprava:  

Odmerimo olje in mleko. V posodi zmešamo moko s pecilnim praškom. Jajci ločimo na beljaka in rumenjaka. Iz beljakov stepemo sneg in med stepanjem dodamo ščepec soli. Rumenjaka skupaj s sladkorjema stepamo, da zmes podvoji prostornino. Takrat izmenično dodajamo pripravljene tekoče in suhe sestavine. Na koncu počasi z lopatko vmešamo sneg. Nadevamo v papirnate košarice, vstavljene v pekač za mafine.

Pečemo v segreti pečici, na zgornji tretjini, na 180 stopinjah Celzija od 17 do 18 minut oziroma dokler zobotrebec, s katerim preverimo pečenost, ne ostane suh. Če imamo kombinirano parno pečico, ob peki dodamo drugo stopnjo pare, za bolj sočne kolačke.

Kolačke ohladimo. Srednji del izdolbemo, da naredimo prostor za džem. Od izrezanega dela odrežemo pokrovček, da nadevan kolaček lahko pokrijemo. Kolačke nadevamo z džemom in pokrijemo.

Sladko smetano stepemo do mehkega. Takrat med stepanjem dodamo želatino fix in stepamo slabo minuto, da se smetana utrdi. Na hitro vmešamo sladkor in nadevamo smetano v brizgalno vrečko. Nabrizgamo na kolačke in okrasimo s penicami (prerezanimi na polovice, odvisno od velikosti), ki smo jih povaljali v pisanih mrvicah.
KOLAČKI VELIKONOČNI ZAJČKI   Potrebujemo: Za kolačke: 2 jajci 60 g sladkorja žlico vaniljevega sladkorja ščepec soli 200 g moke 60 ml rastlinskega olja 150 ml mleka pol vrečke pecilnega praška Za kremo: 500 ml sladke smetane žličko želatine fix 1 do 2 žlici sladkorja v prahu   Druge sestavine: jagodni džem – od 10 do 12 žličk 12 penic mrvice Priprava:   Odmerimo olje in mleko. V posodi zmešamo moko s pecilnim praškom. Jajci ločimo na beljaka in rumenjaka. Iz beljakov stepemo sneg in med stepanjem dodamo ščepec soli. Rumenjaka skupaj s sladkorjema stepamo, da zmes podvoji prostornino. Takrat izmenično dodajamo pripravljene tekoče in suhe sestavine. Na koncu počasi z lopatko vmešamo sneg. Nadevamo v papirnate košarice, vstavljene v pekač za mafine. Pečemo v segreti pečici, na zgornji tretjini, na 180 stopinjah Celzija od 17 do 18 minut oziroma dokler zobotrebec, s katerim preverimo pečenost, ne ostane suh. Če imamo kombinirano parno pečico, ob peki dodamo drugo stopnjo pare, za bolj sočne kolačke. Kolačke ohladimo. Srednji del izdolbemo, da naredimo prostor za džem. Od izrezanega dela odrežemo pokrovček, da nadevan kolaček lahko pokrijemo. Kolačke nadevamo z džemom in pokrijemo. Sladko smetano stepemo do mehkega. Takrat med stepanjem dodamo želatino fix in stepamo slabo minuto, da se smetana utrdi. Na hitro vmešamo sladkor in nadevamo smetano v brizgalno vrečko. Nabrizgamo na kolačke in okrasimo s penicami (prerezanimi na polovice, odvisno od velikosti), ki smo jih povaljali v pisanih mrvicah.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije