IZIGRANI

FOTO: Parkirala pred lastno hišo, pa so jo oglobili za 80 evrov

Objavljeno 19. junij 2017 12.46 | Posodobljeno 19. junij 2017 12.46 | Piše: Jaroslav Jankovič

Brglezovim so nenadoma postavili znak za prepovedano parkiranje. Ni povsem jasno, ali tam stoji zaradi hidranta ali kapelice.

»S hidrantom in znakom pred našo hišo pri kapeli se ukvarjajo že več kot leto dni, smrtno nevarne luknje v cesti pa na KS ne vidijo.«

BLATNA BREZOVICA – Saj ni mogoče verjeti, da bi prav gasilci Blatne Brezovice na Barju pri Vrhniki kmečki družini Brglez, kjer redijo 70 krav mlekaric, v zadnjem letu zagrenili življenje s prepovedjo parkiranja pred lastno hišo. Tam že stoletja stoji kapelica: »Naša teta Ivanka je 50 let skrbela zanjo in jo zlasti pred prazniki krasila,« pove 41-letna mesarka Marta Brglez, z možem Markom obdelujeta kar 62 hektarjev zemlje. Zraven kapelice tudi od nekdaj stoji hidrant, za primer požara strateško pomemben vir vode za gašenje. »Prav je da ga imamo,« poudari Marta. Toda lanskega februarja so od redarstva Vrhnika prejeli obvestilo o prometnem prekršku, češ, da je bil njihov avtomobil parkiran preblizu hidranta. »Od nekdaj smo parkirali pred našo hišo pri kapelici. Parkirali so tudi drugi, ki so prišli k nam ali sosedom na obisk. Nikoli ni bilo težav.« V družini so se spraševali, komu so v napoto: »Res smo bili presenečeni, cele dneve delamo in podpiramo gasilce, saj je jasno, da zlasti v vasi vsi drug drugega še kako potrebujemo.« Po starem pregovoru pa se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha, in tudi v tem malem kregu je tako, da ima vsaka stran svoje videnje.

Blatite nam ceste

»Ko smo prejeli nalog za plačilo prekrška za 80 evrov, sem obstala,« pove Brglezova, ki je nato pobarala vrhniške gasilce, koliko prostora mora biti ob hidrantu: »Povedali so mi, da ni pravila v metrih, ampak mora biti prostora dovolj, da lahko v primeru požara razvijejo cev.« Domačim gasilcem je predlagala, naj poskusijo razviti cev od hidranta: »Ki je bil, mimogrede, na lanski oktobrski vaji zarjavel in ni deloval. Pa se niso odzvali. Zato smo poklicali druge in so ob parkiranem avtomobilu zlahka razvili cev.« A Brglezovo je bolj kot to motilo nekaj drugega. »V vasi imamo precej hidrantov, nekateri so zaraščeni, oni pri šoli je zabarikadiran s smetnjaki in pogosto zaparkiran, pri drugem hidrantu v ulici prav tako parkirajo. Pa nikjer niso postavili znaka.« Po pobudi gasilcev, tako Brglezova, je namreč Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu na Vrhniki 26. aprila letos sprejel sklep, da se pri hidrantu na naslovu Blatna Brezovica 21 postavi znak za prepovedano parkiranje in ustavljanje z dopolnilno tablo 2 m levo in 3 m desno. Tako so tudi storili. Brglezova je poklicala poveljnika gasilcev PGD Blatna Brezovica Simona Jeraja in ga vprašala, kaj se dogaja: »Veste, v resnici dam raje za gasilce kot za kazen.« Po besedah Brglezove naj bi ji poveljnik Jeraj odgovoril: »Poglejte, kakšno nam delate po cesti, blatite ceste, s kolovozov pa delate njive. To me je zelo prizadelo.« Še sami smo poklicali Jeraja, poklicnega gasilca pri ljubljanski gasilski brigadi, a nas je prijazno odslovil: »O tem se ne mislim pogovarjati, dajati izjav. Za to me prosim ne kličite več.«

V stari šoli, še z lesenimi stropi, je osem stanovanj. Tudi tam je hidrant in zraven njega vselej parkiran avto. A tam to nikogar nič ne moti.

Za kapelico

Brglezova nam je po vasi pokazala hidrante, tudi pri gasilskem domu: »Če je tako, naj velja za vse, pa vidite še kje kakšen znak? To boli. Za ene velja, za druge pač ne.« Odpravila se je do predsednika krajevne skupnosti, med drugim je vprašala za mnenje tudi vrhniško redarstvo: »Pa nam je vodja redarjev Dean Stepančič povedal, da je hidrant označen z rumeno-rdečim kolom za sneg.« Nazadnje so ji rekli, da pravzaprav ne gre za hidrant, ampak tam naj ne bi smeli parkirati zaradi nekaj sto let stare kapelice, ki je pod spomeniškim varstvom. »Ki je seveda potrebna obnove. Predsednik KS Brane Skubic, ki je podpisal vlogo za postavitev znaka, nam je povedal, da gre pri vsem skupaj pravzaprav za kapelico, ki nekaterim veliko pomeni. Sama sem vprašala na spomeniškem varstvu, pa so mi zatrdili, da tam znaka prav zaradi kapelice sploh ne bi smeli postaviti.«

Le en strateški hidrant?

Za konec smo vprašali za mnenje tudi soseda Bojana Vrhovca, ki je bil 29 let poklicni gasilec pri Gasilski brigadi Ljubljana. Povedal nam je, da je v vasi 20 hidrantov: »Mreža hidrantov je primerna za Blatno Brezovico, če bi imeli še kakšnega več, nič narobe. Hidrant pri kapelici je v resnici strateški, saj sta v neposredni bližini dve kmetiji, ki sta požarno ogroženi.« To je seveda res, kmetije so vselej požarno ogrožene, saj je veliko suhe krme, sena, slame, živali, nafte, električnih kablov ... Po mnenju Vrhovca gre za nesporazum, ki bi ga morali zlahka rešiti. »Veste, ko je požar, je tudi pet metrov okoli hidranta premalo, je pa prostor ključen za dostop. Gre za B-hidrant, in ko se B-cev napolni z vodo in napne, potrebujete veliko prostora.« Vrhovec ima seveda prav. Upajmo, da gre bolj za nesrečno situacijo, če pa za tipično slovensko razprtijo in nagajanje, ni prav posrečeno, saj sta tako hidrant kot kmetija resni stvari. Brglezova za konec pove: »V stari šoli, še z lesenimi stropi, je osem stanovanj. Tudi tam je hidrant in zraven njega vselej parkiran avto. A tam to nikogar nič ne moti. Vse bi bilo lepo in prav, če bi prišli na vrata in se dogovorili. S plačilnim nalogom za 80 evrov ... to pa res ne gre. Ni lepo. Pri hiši sem 18 let, vseskozi je bil mir, zdaj pa ... Počutimo se izigrane.«

Deli s prijatelji