ČE PREMALO SPIMO

Zaspani in lačni

Objavljeno 17. avgust 2017 14.10 | Posodobljeno 17. avgust 2017 14.12 | Piše: U. S.

Spanje je nujno za otrokov razvoj in zdravje, če ga je premalo, lahko vpliva na razvoj diabetesa, sporočajo otoški raziskovalci.

Premalo spanca vpliva tudi na apetit, otrok se stežka upre sladkim in slanim prigrizkom. Foto: Guliver/Thinkstock

Da je spanec pomemben, dobro vemo, to je podprla tudi nedavna študija, ki so jo opravili na Otoku: otroci, ki premalo spijo, imajo večje tveganje za razvoj diabetesa v primerjavi s tistimi, ki spijo dovolj. Vsaka dodatna ura nočnega spanca, pravijo raziskovalci, je povezana z manjšo težo in tudi nižjim nivojem sladkorja v krvi.

Premalo spanca lahko slabo vpliva na otrokov apetit in sladkor v krvi.

»Naše odkritje kaže, da bi daljši spanec lahko bil preprost, a učinkovit način nižanja tveganja diabetesa tipa 2 v zgodnjem življenju,« pravi avtor študije Christopher Owen z londonske univerze St. George's. Sladkorna bolezen tipa 2 je bila nekoč pogostejša pri odraslih, a zdaj za njo zbolevajo tudi otroci – izjemoma zaradi nadvse redkih genetskih oblik, predvsem pa zaradi čezmerne teže, premalo gibanja ter uživanja premastnih in presladkih živil.

Preskakovanje obrokov

No, raziskovalci so proučili podatke spalnih navad ter v laboratoriju preverjali dejavnike tveganja nastanka diabetesa 4525 otrok z Otoka, starih devet in deset let. Od ponedeljka do petka so spali od osem do 12 ur, v povprečju 10,5 ure. Tisti, ki so spali manj, so imeli višje tveganje za diabetes, večja je bila tudi možnost za (ekstremno) debelost. Spanec vpliva na hormone, ki nadzorujejo apetit, če otrok ne spi dovolj, lahko to slabo vpliva na njegov apetit in sladkor v krvi, pravijo pediatri: če gredo v posteljo pozno oziroma nimajo rednega urnika spanja, lahko preskakujejo obroke in jedo neredno, so bolj lačni, kot bi bili sicer, in se stežka uprejo želji po sladkih ali slanih prigrizkih, poleg tega se premalo gibljejo.

Branje namesto teveja

Otroci, stari od šest do dvanajst let, bi morali spati od devet do 12 ur. Premalo spanca je povezanega s povečano možnostjo poškodb, visokim krvnim tlakom, debelostjo in depresijo, da o razdražljivosti in slabši koncentraciji, ki je zelo pomembna v šoli, niti ne govorimo. Starši morajo poskrbeti za higieno spanca svojih potomcev, poudarjajo strokovnjaki: otroci morajo oditi v posteljo vsak dan ob isti uri, tudi med počitnicami naj bi se tega držali. Soba, v kateri spijo, naj bo zares temna in primerne temperature, starši pa morajo poskrbeti še, da otroci tik pred odhodom v posteljo ne bodo sedeli pred računalniškim ali televizijskim zaslonom. Raje naj vzamejo v roke knjigo in nekaj minut berejo, mlajšim pa zgodbico za lahko noč preberejo starši. 

Deli s prijatelji