BOLEČINE V GRLU

Ni kriva mrzla pijača

Objavljeno 01. december 2017 15.50 | Posodobljeno 01. december 2017 15.51 | Piše: Aleksander Brudar

Boleče grlo je posledica virusnih okužb; topel čaj z limono je blagodejen, saj hidracija pripomore k vlaženju prizadete sluznice.

K zdravniku pojdite, če vas tako boli, da težko požirate in imate vročino nad 38,5 stopinje Celzija. FOTO: Guliver/Thinkstock

Ob mrzlih jesenskih in zimskih večerih radi posežemo po toplem čaju, so pa tudi taki, ki radi pijejo mrzlo pijačo. Čez nekaj dni se pojavijo bolečine v grlu in tisti, ki pije hladne napitke, najprej pomisli, da je ta kriv za bolečine. Pa je res?

Maja Kolšek-Šušteršič, družinska zdravnica iz Zdravstvenega varstva odraslih v Zdravstvenem domu Ljubljana Center, pravi, da ne. »Mrzle pijače praviloma niso razlog za bolečine v žrelu, lahko pa poslabšajo subjektivne simptome, torej občutek bolečin, ko so se te že pojavile zaradi okužbe,« razloži in doda, da so bolečine največkrat posledica virusnih okužb, redkeje bakterijske okužbe.

»Ne obstajajo raziskave, ki bi potrdile, da uživanje toplih pripravkov z limono prepreči napredovanje bolečin v žrelu ob začetnih simptomih, so pa raziskave pokazale, da pride pri ljudeh ob uživanju toplih tekočin do lastnega občutka izboljšanja počutja v smislu zmanjšanja izcedka iz nosu, kašlja, kihanja, občutka bolečin v žrelu, mrazenja in utrujenosti. Glede na te izsledke se torej ob prehladu priporoča pitje toplih tekočin. Dobra hidracija pripomore k vlaženju prizadete sluznice in preprečuje dehidracijo,« svetuje zdravnica.

Dobra hidracija pripomore k vlaženju prizadete sluznice in preprečuje dehidracijo.

Vlažen zrak

Pogosto, zlasti pozimi, se zgodi, da nas zjutraj, ko vstanemo, malce boli žrelo, čez dan pa bolečine čudežno izginejo. Kadar se bolečine pojavljajo v odsotnosti prehladnih znakov ali vročine, je lahko vzrok za to dihanje skozi usta, pojasni Kolšek- Šušteršičeva. »Bolečine se v tem primeru večinoma pojavijo zjutraj in se čez dan izboljšajo. Pomaga vlaženje zraka v sobi in odstranitev razloga, ki je privedel do takega dihanja (zamašen nos ali druga patologija v nosu, povečana žrelnica),« pove sogovornica in doda še en možen razlog za bolečine v žrelu, gastroezofagealno refluksno bolezen. »V tem primeru je treba upoštevati dietni režim, ki veli uživanje več majhnih obrokov čez dan, izogibanje ležanju neposredno po hrani, izogibanje dražljivcem (kava, alkohol, cigarete, gazirane pijače, čokolada, pekoča hrana), zadnji obrok dve uri pred spanjem, nošenje ohlapnih oblačil, izogibanje prepogibanju po obroku. Če ti ukrepi ne pomagajo in v odsotnosti znakov alarma (hujšanje, neustavljivo bruhanje ali bruhanje krvi/črne vsebine, hude bolečine v trebuhu, ki se ne umirjajo), lahko zdravnik predpiše zdravilo za zaviranje izločanja želodčne vsebine ter odredi nadaljnjo diagnostiko, če zdravljenje ni uspešno.«
Ne smemo pozabiti še na alergije, glasno vpitje, močno onesnažen zrak ali dražljivce v zraku, ne nazadnje pa je lahko vzrok tudi rak jezika, žrela ali grla, pravi zdravnica: »V tem primeru so običajno prisotni še drugi znaki, kot so hripavost, oteklina v vratu, glasni dihalni šumi (piskanje, stridor), kri v izpljunku...«

Nujno k zdravniku, ko...

Ob prvih bolečinah v žrelu še ni treba k zdravniku. Tja se po besedah Kolšek-Šušteršičeve odpravite, ko vas že tako boli, da težko požirate in imate vročino nad 38,5 stopinje Celzija. Pa tudi ko težko dihate in v primeru stridorja ter nenavadnega slinjenja, nezmožnosti odpiranja ust, ponavljajočih se bolečin v žrelu, krvi v izpljunku, zatrdlini v vratu ter hripavosti, ki traja več kot dva tedna. »Odlašanje z obiskom je lahko nevarno v primeru abscesa v ustni votlini (bolečine, vročina, oteklina v ustni votlini, oteženo odpiranje ust) ali epiglotitisa (hude bolečine v žrelu, vročina, hripav glas, nenavadno slinjenje, stridor ob dihanju), saj v obeh primerih lahko nastane zapora dihalne poti. Zdravnika je treba obiskati tudi ob simptomih in znakih, ki so sumljivi za raka ustne votline ali žrela,« še pravi sogovornica. 



 



image_20255_0.jpg: K zdravniku pojdite, če vas tako boli, da težko požirate in imate vročino nad 38,5 stopinje Celzija. FOTO: Guliver/Thinkstock

image_20255_1.jpg: Grlo vas začne boleti zaradi virusne okužbe, pomembno je, da veliko pijete. FOTO: Guliver/Thinkstock

image_20255_2.jpg: Ne samo čaj, tudi kokošja juhica vam lahko povrne moč. FOTO: Guliver/Thinkstock

Deli s prijatelji