ZLATA ŽILA

Neprijetnost na zadnji strani

Objavljeno 25. junij 2017 18.00 | Posodobljeno 25. junij 2017 18.00 | Piše: Dragica Bošnjak

Ni v redu. Še zdaleč ne, čeprav se zanimivo sliši sicer redko uporabljen arhaični izraz – zlata žila.

Hemoroidi po nekaterih ocenah prizadenejo vsako drugo osebo. Foto: Shutterstock

A »zadeva«, seveda hemoroidi, je s številnih plati skrajno neprijetna, zoprno boleča in trdovratna. Ker se pojavlja na res neprijetnem mestu, številni kljub vsem tegobam dolgo odlašajo z iskanjem strokovne pomoči. 

S pojmom hemoroidi si ljudje po navadi predstavljajo že očitne – in boleče občutene – težave, ki jih lahko tudi sami otipajo okoli zadnjične odprtine kot izbočene in ob- časno krvaveče »okrogline«. V resnici je to izraz za žilne vozle v analnem kanalu, ki so del mehanizma za zadržanje vetrov, sluzi in blata. Težave začnejo delati, ko se zaradi različnih razlogov preveč povečajo, vnamejo in zakrvavijo. Tako kot se povečajo krčne žile na nogah, se lahko pove- čajo tudi žilni vozli v zadnjem črevesu.

Prizadene dobro polovico odraslih

Strokovnjaki ocenjujejo, da ima vsaj polovica odraslih te- žave s hemoroidi vsaj enkrat v življenju. Menijo pa tudi, da je verjetno težava še pogostejša. Pri ženskah se to največkrat ugotovi v nosečnosti zaradi pritiska ploda na spodnji del medeničnega dna, pozneje pri starejših pa je za težave s povečanimi hemoroidi pogosto glavni vzrok zaprtje, lahko tudi dolgotrajno sedenje ali stoječe delo ali okoliščine, ko človek ne more na stranišče, ko začuti dražljaj. Težave s hemoroidi lahko kot bolezenski znak spremljajo jetrna obolenja, svoje pa prispeva tudi povečan trebušni pritisk pri debelosti.

Notranji in zunanji

Po razlagi strokovnjakov so žilni vozli lahko notranji ali zunanji in v nasprotju s splo- šnim prepričanjem delajo več težav prvi, ki niso vidni in se ne otipajo. Nanje je treba pomisliti ob sveži krvavitvi, vidni na blatu, brez spremljajočih bolečin. Zato pa hemoroidi opozorijo nase, ko se vnamejo, otečejo in bolijo. Takrat se ljudje kaj hitro zapletejo v za- čaran krog, ko se bojijo iti na stranišče, odlašajo, kolikor se da, in vse skupaj le še poslab- šajo; blato postane posušeno, težave ob nujnem ponovnem odvajanju pa so seveda le še hujše. Ko težave trajajo dalj časa, lahko začnejo vozli tudi izpadati. Včasih se umaknejo sami po krajšem ali daljšem času, pogosto pa bolniki v zdravniški ambulanti povedo, da si jih morajo z roko potisniti nazaj v črevo. Zunanji hemoroidi, ki jih ljudje po navadi tudi sami otipajo, so manjši venski pleteži na izhodu in v končnem delu zadnjikovega kanala. Težave nastanejo pri trombotičnem strdku, kepici strjene krvi v žilnem vozlu, kar se zazna kot boleča zatrdlina v zadnjiku. Vzrok za nastanek tromboze so vnetja oziroma drobne razpoke v analnem kanalu. Skozi ranjeno sluznico vdrejo klice v globlja tkiva, kjer prizadenejo tudi žilno steno. Težavo je možno hitro in učinkovito razrešiti z majhnim posegom, pri katerem se prereže koža nad vnetnim vozlom in krvne strdke odstrani.

Kako zdravimo

Pri takšnih stanjih – in tudi sicer – je treba poiskati strokovno pomoč oziroma ustrezne strokovne nasvete tudi pri izbiri različnih zdravil, še zlasti tistih brez recepta. Kot opozarjajo strokovnjaki, je treba namreč najprej ugotoviti vir krvavitve. Hemoroidne narave na srečo največkrat niso nevarne, a je le treba preveriti, če je morebiti to povezano z rakasto spremembo. Hemoroidi praviloma ne bolijo, razen če gre za hudo vnetje. Bolečine povzročajo črevesne razpoke, ki nastajajo po navadi ob trdem odvajanju. Operacija pri zunanjih vozlih je potrebna, kadar se ti vnamejo, pri notranjih pa, kadar vozli izpadajo. Kot še pojasnjujejo strokovnjaki, je za lajšanje bolečih težav »tam spodaj« na voljo veliko načinov, a to diagnozo, ali gre res za hemoroide in kakšne vrste, je treba potrditi. Ni primerno izbirati najrazličnej- ših pripravkov kar na pamet, temveč po posvetu z zdravnikom oziroma farmacevtom.

Energija ima zdravilne učinke

Alternativna medicina še zdaleč ni neki hokus pokus, ampak lahko uspešno dopolnjuje napore klasične medicine, kadar jo izvajajo usposobljeni ljudje. Tako z alternativno kot s klasično medicino se uspešno ukvarja tudi srbski ginekolog in porodničar dr. Dino Tomić, ki stavi na zdravljenje z bioenergijo.

Srbski zdravnik dr. Dino Tomić se že več kot 20 let ukvarja tako s klasično medicino kot tudi s kvantno in bioresonančno medicino, homeopatijo, z akupunkturo in drugimi energijskimi tehnikami. Prepričan je, da okrepljen dotok energije v telesu vzpostavi ravnovesje in sproži proces samozdravljenja. Pri tem uporablja poseben disk polaris, ki črpa energijo iz okolja in jo dovaja na obolelo mesto v telesu. »Če smo zdravi in pretočni, naš osebni vorteks sprejema kozmično energijo iz galaktičnega vorteksa. Če imamo blokade in so čakre zaprte, pa polaris omogoča boljši pretok. Ko vnesemo energijo v sistem, je vseeno, na kateri čakri imamo problem, ki ga je treba rešiti, saj je telo sistem in vsaka celica je povezana z vsako na kemični, energijski in informacijski ravni,« poudari dr. Tomić. »Delovanje diska zlahka dokažemo,« pravi in nadaljuje: »Če si izmerimo krvni tlak v ležečem položaju pred desetminutno uporabo na tretji čakri in po njej, bo vsaj za 15, 20 enot nižji kot prej. Poleg tega redči kri, spravi organe v pogon, pomaga pri zaprtju in težavah s prebavo, razstruplja telo ... Hemoroidi se pozdravijo v desetih dneh, glavobol mine v 15, 20 minutah, saj se vzpostavi zadosten dotok kisika, krvi, glukoze.« Prav tako odlično pomaga pri vaginalnih infekcijah, hujšanju, moški si izboljšajo libido in težave s prostato. Učinkovitost polarizacijske antene pri zdravstvenih težavah potrjujejo tudi povratne informacije številnih uporabnikov. Dr. Tomić ob tem še opozori, da je treba pri uporabi diska upoštevati navodila.

 

Deli s prijatelji