NOHTI

Na pedikuro največkrat 
zaradi vraščenih nohtov

Objavljeno 04. avgust 2012 20.00 | Posodobljeno 04. avgust 2012 20.00 | Piše: Natalija Mljač

Mnogi so prepričani, da pedikerja potrebujejo le starejši, ki si sami ne morejo več urediti nohtov na nogah.

Sicer pa obisk pedikerskega salona velja za razvajanje, ki si ga privoščijo le premožnejši. Medtem ko pri kozmetični ali estetski pedikuri poskrbimo za odstranjevanje otiščancev in trde kože, oblikovanje in krajšanje nohtov, nanos kreme in lakiranje, se pri medicinski negi nog posvečamo problematičnim stopalom (žulji, atletsko stopalo, mrzle noge, prekomerno potenje in neprijeten vonj, glivice med prsti, suha, razpokana koža in luščenje kože), zdravljenju in sanaciji glivičnih nohtov, kurjih očes, razpok na peti in vraščenih nohtov, je razliko razložila Karmen Perko iz Centra Pedimed v Ljubljani. Posebno področje medicinske pedikure je nega in oskrba diabetičnega stopala, ki – kot pove že ime – življenje otežuje zlasti sladkornim bolnikom. »Razjeda v koži, do katere pride zaradi okvare živcev, slabe prekrvitve, okužbe oziroma deformacije stopala, se brez redne strokovne oskrbe usposobljenega pedikerja ne zaceli, kar lahko vodi celo v amputacijo noge.« Tako pri negi diabetičnega stopala kot pri preostalih postopkih je seveda zelo pomembno, da so vsi instrumenti sterilni, sicer lahko pride do okužbe oziroma prenosa bakterij in/ali glivic s človeka na človeka.

Število diabetičnih stopal narašča

Specialistka za vraščene nohte in nohtno protetiko, ki znanje in izkušnje redno pridobiva v zasebnih ordinacijah priznanih podologov (strokovnjakov za medicinsko nego nog, pri nas tega poklica ne poznamo) v tujini, ugotavlja, da narašča število sladkornih bolnikov in s tem diabetičnih stopal, prav tako pa tudi ljudi, ki imajo težave z vraščenimi nohti in glivicami. »Približno 70 odstotkov ljudi ima vraščene nohte, za kar je delno kriva dednost, v največji meri pa nepravilno striženje. To je največja napaka pri domači negi nog, žal pa tudi nekateri pedikerji nohtov ne oblikujejo prav, torej ravno.« Z glivicami ima preglavice vsaj 30 odstotkov ljudi, ocenjuje pedikerka in kozmetičarka. »Tudi trdovratne glivice na nohtih je mogoče odpraviti brez tablet, torej le z lokalnim zdravljenjem, vendar je dolgotrajno, traja najmanj pol leta. Iz izkušenj vem, da vsi preparati, ki jih je v ta namen mogoče dobiti na tržišču, niso učinkoviti, zato je najbolje, da izbiro ustreznega zdravljenja prepustite izkušenemu strokovnjaku. Vedeti je treba tudi, da se glivic brez vztrajnosti in doslednega upoštevanja navodil ne bomo rešili.«

Vraščene nohte, ki jih ima kar 70 odstotkov ljudi, je mogoče zravnati z nohtnimi sponkami.

Največ težav imajo športniki

Stopala, prsti in nohti največ preglavic povzročajo športnikom – pestijo jih predvsem glivice –, ljudem, ki večino dela opravijo stoje, ter sladkornim bolnikom in obolelim za luskavico. »Med spoloma ni razlik. Že nekaj let pa pedikerji tako pri nas kot v tujini opažamo, da ima težave čedalje več mladih, celo otrok in dojenčkov,« pripoveduje vodja Pedimeda, kjer po potrebi za nasvet prosijo dermatologa, flebologa ali drugega strokovnjaka. »Včasih, denimo, je vnetje tako hudo, da mora zdravnik predpisati antibiotik.«

Sponke in umetni nohti

V tujini, zlasti v Nemčiji, kjer je medicinska nega nog zelo razvita in obisk pedikerja ne velja za luksuz, temveč naložbo v zdravje, vraščenih nohtov že nekaj let ne zdravijo več s kirurško odstranitvijo, temveč s sodobnimi nebolečimi metodami, je povedala sogovornica. »Pri nas pa samo na ljubljanskem kliničnem centru odstranijo deset nožnih nohtov na dan. Večino bi bilo mogoče rešiti, a žal le redki poznajo izjemno učinkovit način za ohranitev in sanacijo nepravilno raščenih nohtov – nohtne sponke, ki pa je na voljo le samoplačniško pri posebej za to usposobljenih pedikerjih. V Nemčiji in ponekod drugod v Evropi imajo pedikerji koncesijo za sanacijo vraščenih nohtov s sponko 3TO, ki se je od vseh, ki so na voljo, izkazala za najboljšo, zdravstvene zavarovalnice pa plačajo šest obiskov oziroma neg. Škoda, da takšna praksa še ni zaživela tudi pri nas, saj je metoda s sponkami za državo veliko cenejša od odstranitve nohta. Reševanje nohta s sponko je sicer dolgotrajnejše, saj je treba pedikerja obiskovati od dva do šest mesecev, vendar je veliko bolj prijazno, rezultat pa je zdrav, pravilno raščen in oblikovan noht.« S sponko je mogoče pomagati že dojenčkom, saj tako noht pravočasno usmerimo k pravilni rasti.

image

Ste že slišali za nohtno protetiko?

Poleg sponk, ki delujejo podobno kot fiksni zobni aparat, med najbolj koristno pridobitev v medicinski pedikuri štejemo še nohtno protetiko, ki jo je leta 1953 patentiral Nemec Josef Greppmayer. Z njegovo metodo, ki so jo do danes še izboljšali, je mogoče namestiti umetno nohtno ploščo na prst, na katerem zaradi mehanske poškodbe ali bolezni ni več nohta oziroma je ostal le košček. »Z umetnim nohtom popravljamo predvsem stanja po izgubi nohta zaradi nesreče ali poškodbe oziroma po neuspelih operacijah. Ker pritiska na podlago, pospešuje rast naravnega nohta, ki mu je po obliki, barvi in značilnostih zelo podoben in se z njim dobro spoji. Za takšno terapijo se odločajo predvsem dekleta.«

Kako skrbeti za stopala?

Vsi, ne samo sladkorni bolniki, bi si morali stopala redno pregledovati. »Če imate okvaro živcev ali žil, morate to narediti vsak dan. Ne prezrite predelov med prsti. Za lažji pregled podplata si lahko pomagate z zrcalom. Tudi če nimate težav z nogami, naj bo obutev udobna. Za daljšo hojo so primerni tekaški copati. Če imate znake okvare živcev ali slabe prekrvitve, je varovalna obutev nujna in jo nosite zunaj in doma. Čevelj za hojo naj ima dovolj prostora za prste, mehak zgornji del, vložek, ki ga je mogoče odstraniti, ter debel gumijast podplat,« svetuje pedikerka Karmen Perko.

Deli s prijatelji