ZDRAVJE

Joga z dojenčkom je koristna in zabavna

Objavljeno 09. december 2016 13.00 | Posodobljeno 09. december 2016 13.00 | Piše: Natalija Mljač

O Ani Kersnik Žvab, vaditeljici aerobike in pilatesa, plesalki in inštruktorici joge iz Kranjske Gore, smo v naši prilogi pisali pred letom dni, ko je izšla njena Joga za nosečnice.

Materinstvo je res nekaj izjemnega, a s seboj prinese spremembe, ne le na telesni, pač pa tudi na socialni, osebni in karierni ravni, pravi sociologinja kulture in rusistka Ana Kersnik Žvab, ki ima večletne jogijske izkušnje. »Kar naenkrat središče vsega postane otrok. Vsaka mamica se sreča z različnimi čustvi, neprespanimi nočmi, bolečinami v križu, zatečenimi nogami, glavoboli, s prebavnimi motnjami, z nihanjem hormonov, s povečano težo in z drugimi poporodnimi tegobami. Joga za mamice ob navzočnosti dojenčka je zasnovana za dobro počutje obeh. Vadba je namenjena predvsem njunemu spoznavanju, navezovanju stika in aktivnemu, varnemu in zabavnemu preživljanju skupnega časa.«

Druga knjiga je tako kot prva nastala na pobudo nosečnic in mamic, ki obiskujejo njene tečaje in bi rade jogo skupaj s svojim nekajmesečnim naraščajem varno in pravilno izvajale tudi doma. K pripravi priročnika je povabila še ginekologinjo, dipl. babico, homeopatinjo in kolege jogiste, zato v njem niso opisane le asane (telesni položaji), temveč tudi dihalne tehnike, tehnike sproščanja, razloženo je, kako se razvija dojenček in kaj se dogaja z žensko po porodu (po mesecih do enega leta). Dobrodošli so tudi odgovori na najpogostejša vprašanja mamic, ki so se v nosečnosti in po porodu ukvarjale z jogo.

Motivirajte ga

»Do treh mesecev so dojenčki večinoma na hrbtu in premikajo glavico desno in levo. To obdobje je zaradi navajanja na novo vlogo in pogostega hranjenja za mamico zelo naporno, in če je pretirano utrujena, naj začne vaditi v četrtem mesecu. Otrok takrat že sam drži glavo pokonci, postaja močnejši. Še vedno je sam sebi središče sveta. Do šestega meseca se hitro razvija in kmalu začne govoriti in se plaziti. Naslednje tri mesece je razvoj še hitrejši, postaja še bolj živahen in radoveden. V obdobju od devetega meseca do enega leta nekateri otroci že shodijo ali pa se že aktivno plazijo, kar pomeni več gibanja tudi za mamico.« Vadba mora biti zato prilagojena tudi razvoju dojenčka; vaje naj vsaka izbere glede na napredek svojega otroka, saj ga bo le tako motivirala in zamotila (žogice, baloni, igračke, glasba) in bo vadba za oba koristna in zabavna.

Joga mami in dojenček je prvi in edini jogijski priročnik pri nas, ki je namenjen novopečenim mamicam, da bodo lahko čim hitreje, učinkovito in varno okrevale po porodu, pravi avtorica, ki je tudi sama mamica. »Pred vadbo naj se vsaka obvezno pogovori s svojim ginekologom, osebnim zdravnikom in pediatrom, ki spremljajo razvoj in zdravstveno stanje obeh.« Ob vsaki asani (ponazorjene so z več kot sto fotografijami) je označena težavnost, da se mamice izognejo neželenim učinkom in varno vadijo tudi same (od zelo težkih, primernih za športnice, do zelo lahkih, ki jih lahko izvajajo tudi tiste, ki prej niso bile telesno aktivne).

Ženska lahko začne vaditi po popolnem okrevanju, ko se torej prekine čišča (krvavitev iz nožnice), ne občuti več bolečin, se zacelijo rane oziroma rezi in se dobro počuti. »Prvi mesec do mesec in pol po porodu je priporočljivo, da dela le dihalne vaje, se sprošča in se bolj posveča svojemu okrevanju in negovanju ter hranjenju dojenčka. V prvih mesecih otrok potrebuje pogostejše dojenje ter veliko nežnosti in topline, zato naj jogo začne takrat, ko je popolnoma pripravljena in se z otrokom že ujameta.« Po carskem rezu, opozarja, je potrebna dodatna pazljivost, da se rane popolnoma zacelijo in se ustavi čišča. »Po carskem rezu navadno začnejo vaditi po dveh, treh mesecih. Podobno velja za druge reze in raztrganine.«

Ne začnite prehitro

Joga za mame z dojenčki je sestavljena iz več korakov. »Začnemo z dihalnimi vajami in razgibavanjem sklepov, sledijo vaje za oči, nato asane, s katerimi se mamica dobro raztegne in razgiba. Vzporedno aktiviramo dojenčka, ki ga z masažnimi tehnikami ogrejemo, razgibamo sklepe, postavljamo ga v različne jogijske položaje, kar seveda prilagajamo njegovi starosti. Na koncu se skupaj uležeta in uživata ob zvokih manter, ki delujejo pomirjujoče. Mamica je navadno v položaju savasana (položaj mrtveca), pri katerem ležimo in dihamo karseda sploščeno.«

Vadbo iz tedna v teden nadgrajujemo, dodajamo vedno zahtevnejše asane. »V posameznih položajih zmoremo ostati čedalje dlje, prav tako lahko izvajamo težje različice posamezne asane.« Prilagojena je tudi asana pozdrav soncu; v priročniku so prikazane štiri različice, med katerimi se odločamo glede na starost dojenčka oziroma časovno oddaljenost od poroda. »Pomembno je, da uvajanje joge začnemo postopoma in počasi«.

V priročniku opisana joga je primerna za dojenčke od tretjega meseca do enega leta (in pol); dobro je, da otrok še ne hodi, saj ga drugače težje zamotimo, pravi Ana Kersnik Žvab. Priročnik je zasnovan tako, da so najprej natančno predstavljene posamezne jogijske vaje, sledijo pa celostni programi za vadbo z različno starimi dojenčki – do tri mesece, od tri do šest mesecev, od šest do devet mesecev, od devet mesecev.

Joga ima številne pozitivne učinke. »Po vadbi sta oba polna energije in sproščena. Otroci se dobro in – kar je zelo pomembno – pravilno razgibajo. Mamice se znebijo bolečin v križu, sprostijo roke, ki so obremenjene zaradi nošenja dojenčka, raztegnejo se prsne mišice, ki so pomembne sploh za tiste, ki dojijo, joga koristi tudi krvnemu obtoku in dihalnim potem. Mladim mamicam prilagojena joga tudi poskrbi, da se med nosečnostjo razmaknjene trebušne mišice po porodu poravnajo nazaj v pravi položaj. Drža se poravna, težišče telesa se znova prenese tja, kjer je bilo pred večanjem trebuščka. Poveča se gibljivost sklepov, okrepijo se kite in uravnovesi se nihanje hormonov.«

Rojeni jogisti

Dojenčkovo telo je izjemno prožno, dihanje je globoko, energija brezmejna, potrebuje pa veliko bližine, nežnosti in topline, zato naj bo med asanami večino časa čim bližje mami – v naročju ali naj njeno bližino občuti prek božanja, glajenja, dotika, pravi avtorica priročnika za varno in učinkovito okrevanje po porodu ob navzočnosti dojenčka. »Namen priročnika ni iz dojenčka narediti telovadca, z njim ne izvajamo nobenih zahtevnih vaj, saj so lahko zanj izjemno nevarne. V ospredju je vadba mamice, ki želi čas z otrokom preživeti zabavno, koristno in varno.«

 

Deli s prijatelji