OKUSI

Poletni ledeni čaj

Objavljeno 25. junij 2017 15.00 | Posodobljeno 25. junij 2017 15.06 | Piše: U. S.

V vročih dnevih se ohladimo z doma narejenim ledenim čajem: bolj naraven je in še veliko kombinacij imamo na voljo.

Ledeni čaj.

Poleti prija čaj. Ja, tudi topli napitki so primerni poleti, a tokrat pišemo o hladnih, pravzaprav ledenih. Najstarejši (ameriški) pisani recepti za ledene čaje so iz obdobja okoli 1870., zares priljubljeni pa so postali, ko jih je Richard Blechynden ponudil obiskovalcem svetovne razstave v Saint Louisu (ZDA) leta 1904. Napitek zlahka pripravimo doma, ima bolj skoncentriran okus pa še precej bolj naraven je, poleg tega imamo veliko možnosti kombinacij. Izberite najljubši čaj in mu dodajte najljubše sadje in zelišča, zmiksano, nekaj kosov ohranimo celih, za okras. Idealni poletni čaji, ki jih uporabljamo kot osnovo za ledene, so sadni in cvetlični, denimo rooibos ali hibiskus. Obogatimo jih z rezinami limone, jabolka, breskve, jagode in drugimi sadeži. Izberemo lahko tudi zeleni ali črni čaj pa seveda najljubšega zeliščnega, denimo kamiličnega, lipovega, metinega. Da napitek zaradi veliko vode in sadja ne bi izgubil okusa, uporabite na tri skodelice dve vrečki čaja. Po želji ga osladite s sladkorjem, da bi se ognili zrncem sladkorja, ki se nočejo stopiti, lahko vnaprej pripravite sladkorni sirup, v kozico vlijte skodelico vode in prav toliko sladkorja ter segrejte, ko se sladkor stopi, še toliko časa kuhajte, da se začne gostiti, potem zmes ohladite in dodajte čaju, medom ali javorjevim sirupom, če vam je všeč okus. 

Čaj iz jagodičevja

Sestavine: 1,6 l vode, 4 vrečke hibiskusovega čaja, 4 vrečke brusničnega čaja, 2 pesti jagod, 2 pesti borovnic, sirup (1/2 skodelice sladkorja, 1/4 skodelice medu, skodelica vode, skodelica metinih lističev, 6 žlic limonovega soka).

Polovico vode segrejte do vretja, dodajte čajne vrečke in pustite pet minut. Prilijte preostanek hladne vode in postavite v hladilnik. V kozico denite sestavine za sirup, segrevajte, da se sladkor stopi; kuhajte še par minut, precedite in ohladite.

V vrču zdrobite ali zmiksajte dve tretjini sadja, prilijte čaj, sirup in napitek okrasite s preostalim sadjem, metinimi lističi in rezinami limone.

 

Čaj z rabarbaro in limono 

SestavineLiter vode, 4 vrečke črnega čaja, 2 dcl rabarbarinega sirupa (skodelica sladkorja, 2 skodelici vode, ščep cimeta, malo muškatnega oreška, 200 g rabarbare), led, 2 limoni (ekološke pridelave), meta.

Čajne vrečke prelijte z vrelo vodo in pustite stati od tri do pet minut. Sestavine za sirup denite v kozico in pustite, da zavre, potem znižajte temperaturo na štedilniku in kuhajte še pet minut, nato odcedite in ohladite.

V hladni čaj vmešajte sirup iz rabarbare, dodajte led, rezine limone in lističe mete.

 

Zeleni čaj z malinami

Sestavine: 6 dcl vode, 4 vrečke zelenega čaja, 30 malin, sveža bazilika, rezine limone, sladkorni sirup (skodelica vode, skodelica sladkorja, 2 pesti lističev bazilike, limonov sok).

V kozico vlijte vodo in sladkor, da se stopi, ko zavre, vmešajte baziliko in limonov sok. Pustite ohladiti in precedite. Čajne vrečke prelijte z vrelo vodo in pustite pet minut.

Čaj ohladite, medtem pa v vrču zmiksajte dve tretjini malin. Prelijte s hladnim čajem in osladite s sirupom. Dodajte kocke ledu, nekaj lističev bazilike in rezine limone

 

Čaj z ingverjem, limono in meto

Sestavine: Liter vode, štiri vrečke zelenega čaja, približno 5 centimetrov dolga korenina ingverja (olupljena in narezana na rezine), ena limona, pest metinih lističev, dve žlici medu.

Vodo zavremo z rezinami ingverja in prelijemo čajne vrečice, pustimo stati deset minut, vrečke odstranimo in ohladimo (po želji lahko ingver pustite).

V ohlajen napitek stisnemo limonov sok in med ter dodamo pest metinih lističev ter rezine limone. Po želji dodamo led.

 

Deli s prijatelji