OGLASNO SPOROČILO

Mladi kuharji iz Ljubljane in Celja spet navdušili

Objavljeno 31. marec 2017 13.40 | Posodobljeno 31. marec 2017 15.53 | Piše: B. K.

Srednja gostinska in turistična šola Radovljica je nedavno gostila tretje predtekmovanje za Tuševo kuharsko zvezdo 2017. Tekmovanja mladih kuharjev, natakarjev in turističnih vodičev organizira slovenski trgovec Tuš v sodelovanju z Društvom kuharjev in slaščičarjev Slovenije.

Prejšnjo sredo je bilo na radovljiški srednji gostinski in turistični šoli tretje predtekmovanje za Tuševo kuharsko zvezdo 2017. Lepo vreme je poskrbelo za dobro vzdušje na tekmovanju. Tokrat se je v Radovljici pomerilo kar devet štiričlanskih ekip: dve ekipi s Srednje šole Izola, Srednja šola Zagorje, SŠGT Celje, SŠGT Radenci, SŠGT Novo mesto, SŠGT Ljubljana in dve ekipi s SGTŠ Radovljica. Vsako ekipo so sestavljali kuhar in njegov pomočnik, ki sta skuhala jed, ter natakar in turistični vodič, ki sta poskrbela za strežbo in predstavila jed kot zaokrožen turistični produkt. Verjetno je odveč pisati, koliko ur dela in znanja so mladi vložili v pripravo na tekmovanje.

Promocija gostinskih in turističnih poklicev

Zakaj so se pri Tušu odločili za organizacijo takšnega tekmovanja? Njihovi predstavniki pravijo, da glavno poslanstvo tekmovanja vidijo v spodbujanju zanimanja mladih za poklice v gostinstvu in turizmu. Obenem pa je to priložnost za mlade, da se predstavijo tako širši javnosti kot bodočim delodajalcem in kolegom iz stroke.

Kaj o tekmovanju meni ravnateljica SGTŠ Radovljica Marjana Potočnik? Pravi, da je takšno tekmovanje tako dobra promocija poklicev v gostinstvu in turizmu kot tudi njihove šole. »Tekmovanja, kot je Tuševo, zagotovo prispevajo svoje k večjemu zanimanju osnovnošolcev za vpis tako na našo kot tudi na ostale gostinsko-turistične srednje šole,« je povedala.

image          V kuharski žiriji je bil tudi znan obraz s televizijskih zaslonov – Alma Rekić

Napeto v kuhinji in restavraciji

Tekmovanje je tudi tokrat potekalo po urniku. Kuhar in njegov pomočnik sta morala v omejenem času pripraviti zamišljeni krožnik. Mlade kuharje so med delom spremljali  člani kuharske žirije, ki so si sproti zapisovali svoja opažanja.

Med tem, ko sta kuhar in pomočnik ustvarjala jed v kuhinji, je druga polovica ekipe – natakar in turistični vodič (ali drugi natakar) – začela pripravo pogrinjka za gosta, ki sta poleg dveh strokovnih žirij tudi podala svojo oceno. Tekmovalce sta ocenjevali dve žiriji – kuharska in žirija za strežbo, ki so jo sestavljali strokovnjaki pretežno iz gorenjskih hotelov. Žirija za strežbo je skrbno opazovala ne le pripravo pogrinjka, ampak tudi strežbo in predstavitev jedi. Po končanem ocenjevanju sta obe žiriji mladim tekmovalcem podali tudi kup koristnih nasvetov in namigov, kako izboljšati svoje krožnike in sposobnosti ter jih tako motivirali za nadaljnje delo.

Ljubljančani in Celjani v finale

Dan se je prevešal v popoldne, ko je jed postregla še zadnja ekipa. Nato je sledilo čakanje na razglasitev ekip, ki bosta šli v majski finale. Obe žiriji pri tem nista imeli lahkega dela, saj so marsikje odločale malenkosti. »Danes so ekipe pokazale veliko znanja in inovativnosti pri pripravi hrane ter pri predstavitvi in pričakujemo, da se bo v finalu pokazal napredek in nadgradnja vseh elementov predstavitve lokalnega krožnika in restavracijske sladice,« je ob tem povedal Tomaž Vozelj, predsednik Društva kuharjev in slaščičarjev Slovenije.

Prvo mesto so spet osvojili Ljubljančani. Ekipa SŠGT Ljubljana v sestavi: kuhar Matej Zupančič, pomočnik kuharja Žiga Jemec, natakar Jernej Janežič in turistična vodička Ema Vrtačnik, je postregla krožnik, ki so ga poimenovali Krakovske dobrote. Njihov krožnik je bil sestavljen iz pečenega in poširanega fileja rdeče postrvi, pireja zelene s sokom rdeče pese, štrukljev s polžjim nadevom in drobtinami ribje kože, ocvrtega kislega zelja, popečenega koromača, stebelne zelene, korenčkove kapljice, limonine pene in šalotkinega prevretka. Nad nadobudno ekipo so tudi tokrat bdeli mentorji Majda Rebolj, Ludvik Fekonja in Polona Ostanek.

Srebrno medaljo so si tokrat prislužili dijaki SGTŠ Celje, ki so postregli krožnik z imenom Pomladanska postrv. Kuhar Tomaž Vadlan in njegov pomočnik Mirzel Tursunović sta krožnik sestavila iz rulade s postrvijo s čemažem in mariniranimi drobtinami, rožmarinovega masla, grahovega pireja, korenčkovega kipnika z zelišči, korenčkovega kaviarja, sotiranih korenčkovih in kolerabnih olupkov, čemaževe omake, pireja rdečega korenja, regratove podlage, hrustavca s pastinakom in zelišči. Jed je postregla natakarica Neža Kočnar, turistična vodička Lucija Lapornik pa je gostoma predstavila zgodbo njihovega krožnika. Pri pripravah so jim pomagali mentorji Cecilija Božnik, Kristjan Klančnik in Janez Turnšek.

Brane Pevec, direktor Cash & Carry in veleprodaje v Tušu je ob razglasitvi rezultatov med drugim povedal: »Med zelo iskanimi kadri se že vrsto let v sam vrh uvrščajo poklici, kot so kuhar, pomočnik kuharja, natakar, turistični vodič. Tako naš projekt aktivno doprinese k promociji omenjenih poklicev in mlade navdušuje za gostinsko-turistične poklice. S projektom namreč Tuš spodbuja širši interes mladih za poklice v gostinstvu in turizmu, mlade kuharske zvezde pa predstavlja širši javnosti, bodočim delodajalcem in kolegom iz stroke.«

Pred nami je še zadnje predtekmovanje, ki bo 12. aprila v Radencih. Takrat bo znanih vseh osem ekip, ki se bodo maja pomerile v pripravi restavracijske sladice in regionalne glavne jedi.

Zmagovalna ekipa – Tuševa kuharska zvezda 2017 se bo tako pridružila Marku Magajni iz SŠGT Celje, ki je laskavi naziv prejel leta 2010, in Magdaleni Pec iz SŠGT Maribor, zmagovalki leta 2011.

Zgodba Krakovskih dobrot

Krakovske dobrote, kakor so ljubljanski srednješolci poimenovali jed, bi ponudili v gostilni Zlata ladjica na nekdanji Ribji ulici oziroma na današnjem Ribjem trgu, kjer je bil včasih ribiški pristan in do začetka 20. stoletja ribja tržnica, ter seveda v restavracijah ob Ljubljanici in na območju Krakova. Glede na to, da ne vsebuje mesa, je primerna tudi kot postna jed.

Krožnik Krakovske dobrote ustreza merilom lahke, moderne prehrane. Postrv in polži, pripravljeni na sodobni način, sodijo med lahko prebavljive, saj imajo malo maščob. Polži so danes cenjeni, ker živijo le v okolju, ki ni onesnaženo in v katerem ne uporabljajo pesticidov. Jed dopolnjuje zelena, ki je nizkokalorična in pomirja ter kot blag diuretik čisti naše telo. Pesa je antioksidant in zavira nastanek ateroskleroze. Koromač so stari Grki imenovali marathon, saj so ga cenili kot priljubljeno sredstvo za zmanjšanje telesne teže oziroma za premagovanje lakote. Kislo zelje pa je znani hidroterapevt Kneipp poimenoval krtača želodca in črevesja, saj fermentirana živila pospešujejo čiščenje prebavil in izboljšujejo presnovo.

Recept zmagovalne jedi poiščite na www.tus.si

image               Zmagovalni krožnik, ki je več kot navdušil strokovno komisijo in gosta

Strokovni žiriji 3. predtekmovanja

Kuharski del so ocenjevali:
Alma Rekić, nekdanja članica nacionalne ekipe, Davor Družinec, član nacionalne kuharske ekipe, Grega Rozman, član nacionalne kuharske ekipe, Janez Dolšak, vodja nacionalne kuharske ekipe, Martin Blejec, član nacionalne kuharske ekipe in Tomaž Vozelj, predsednik Društva kuharjev in slaščičarjev Slovenije.

Strežbo in predstavitev so ocenjevali:
Aida Kadič, Ramada Resort Kranjska Gora; Srečko Koklič, svetovalec, Turistično gostinska zbornica Slovenije; Tomaž Leben, Center kulinarike in turizma KULT316 ter Feri Kicin, Sava resorts Bled.

Deli s prijatelji