ČISTOČA

Napaka, zaradi katere je na straniščni školjki po čiščenju še več bakterij

Objavljeno 07. julij 2017 10.30 | Posodobljeno 07. julij 2017 10.30 | Piše: M. F.

Metlica za čiščenje školjke ni najprimernejši pripomoček.

Pripomoček, ki lahko bolj škoduje kot koristi.

Nobena novost ni dejstvo, da je na straniščni školjki ogromno najrazličnejših bakterij. Morda pa je novost, da jih je po čiščenju na njej lahko še več, četudi se vam zdi, da ste skupaj z drugo nesnago odstranili vse.

Zakaj?

Večina tedaj, ko čisti školjko, v roke vzame metlico, ki je spravljena ob njej, in z njo zdrgne površino. A prav ta metlica je največji sovražnik čistoče. Na njej je namreč ogromno bakterij, in ko z njo na videz popolnoma očistite školjko, se te s ščetke prenesejo na vlažno keramično površino ter se veselo razmnožujejo v zanje idealnih pogojih.

Kadar na tako uporabljate metlico za WC-školjko, torej samo pripomorete k razmnoževanju neprijaznih mikroorganizmov. Da bi se temu izognili, ščetko po vsaki uporabi potopite v belilo, ki bo uničilo bakterije. Med uporabami naj se povsem posuši, občasno jo pomočite v razkužilo in jo v njem pustite čez noč ter jo redno menjajte.

Kaj še počnete narobe?

Ne čistite zadnjega dela školjke

To, da ga ne vidite, ne pomeni, da ni umazan. Na njem je ogromno umazanje in bakterij, ki jih morate redno čistiti. Vsaj tako pogosto kot ostale dele školjke.

Pri splakovanju ne pokrijete školjke

Kadar školjko najprej pokrijete in nato splaknete, znatno zmanjšate količino bakterij v kopalnici. Če je njena deska ob splakovanju dvignjena, se iz nje širijo bakterije in dosežejo predmete, ki so od školjke oddaljeni tudi pol metra. Pomislite na to, ko boste naslednjič uporabili kotliček in najprej pokrijte stranišče, nato pa spustite vodo.

 

Deli s prijatelji