PRILJUBLJENA MED VLOMILCI

Sod piva in pivomat odnesli, knjige pustili

Objavljeno 16. oktober 2017 23.00 | Posodobljeno 16. oktober 2017 23.00 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

V treh mesecih dvakrat vlomili v priljubljeno Pumpenco ob Župančičevem sprehajališču ob reki Krki.

Prostor pod nadstreškom vsak večer zaklenejo. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

NOVO MESTO  – Pumpenca, idilični kotiček ob Župančičevem sprehajališču ob reki Krki pod železniško postajo Bršljin v Novem mestu, očitno ni priljubljen le med ljubitelji narave, ampak vse bolj tudi med zlikovci. V treh mesecih so namreč nepridipravi že dvakrat vlomili v zaklenjen prostor in odnesli, kar se jim je zdelo vrednega.

Prvi novomeški vodovod

»Kakšne posebne vrednosti tu tako ali tako ne shranjujemo,« ob tem pripomni Blaž Habjan, najemnik prostora ob Krki, ki ga je skupaj s prijatelji, prostovoljci Zavoda Zora, v zadnjih letih lično uredil, temu skritemu raju na obrežju Krke, le lučaj od mestnega vrveža dolenjske prestolnice, so dali tudi vsebino.

Tu se držimo treh načel: prvo je, da se sem pride peš, drugi je princip reciklaže, tretji pa so donacije, po tem načelu tudi natočimo pivo ali skuhamo kavo.

 

»Stavba je bila zgrajena leta 1893, ko je v Novo mesto prišla železnica. Gre za črpališče za vodo, sprva so imeli parno črpalko, zdaj električno. Pravzaprav je bil to tudi prvi novomeški vodovod,« razloži Habjan, ko razkazuje prostor črpališča, ki je še vedno delujoč, Slovenske železnice, lastnik objekta, vodo uporabljajo kot industrijsko. In v stavbi je še vedno star parni kotel, vpisan v kulturno dediščino. A ta tatičev ni zanimal.

Prostore so tako kot običajno zaprli in zaklenili v nedeljo okoli devetih zvečer, vlom pa opazili v ponedeljek zjutraj.


»Obakrat so vlomilci uničili ključavnico obešanko. Prvič so odnesli računalnik in fotoaparat, ki sta ju kolega pustila tukaj, zdaj pa so odnesli pivomat, plinsko jeklenko, 25-litrski sodček piva, nekaj orodja, ribiško palico, kable in motorko. Zvočnik in starejši računalnik so pustili, prav tako jih nista zanimala kavomat in mlinček za kavo,« je našteval sogovornik, ki je vlom opazil v ponedeljek zjutraj. Prostore je tako kot običajno zaprl in zaklenil v nedeljo okoli devetih zvečer.

Od kresovanja do koncertov

Nepovabljene goste niso zanimale niti knjige, ki so tu že tretje leto na voljo ljubiteljem literature. Tu namreč deluje Knjižnica pod krošnjami, ki je nastala kot podružnica projekta, tega na nacionalni ravni vodi zavod Divja misel iz Ljubljane. »Del knjig so donirali ljudje, del pa jih je od zavoda. In izposoja poteka brez težav. Pravilo sicer je, da ljudje knjige berejo tu, pod krošnjami, torej, si jih pa tudi sposodijo in vrnejo, s tem res ni težav. Sicer pa se tu držimo treh načel: prvo je, da se sem pride peš, drugi je princip reciklaže, tretji pa so donacije, po tem načelu tudi natočimo pivo ali skuhamo kavo,« se nasmehne Habjan, ki je Zavod Zora ustanovil leta 2013, gre za nevladno organizacijo, katere namen je delovanje na področju urejanja prostora. Na nacionalni ravni je aktivni partner v Mreži za prostor, lokalno pa redno spremlja in se odziva na načrtovanje in izvajanje dejavnosti urejanja prostora v občini. In skupaj s prostovoljci na Pumpenci pripravljajo številne projekte; glasbene dogodke, prvomajsko kresovanje, literarne pogovore, delavnice, precej aktivnosti, ki jih je podprla tudi MO Novo mesto, je vidnih prav pri urejanju nekoč zapuščenega in zanemarjenega prostora okoli stavbe črpališča za vodo. V številnih delovnih akcijah so uredili prireditveni prostor in dostop do Krke, zgradili toaletne prostore, pripravili prostor za žar, obesili viseče mreže, naredili velik šah, mizo za namizni tenis, skupaj z RIC uredili literarno pot ob Župančičevem sprehajališču. »Tu je tudi info točka Mreže za prostor,« je dodal Habjan, ki se sicer ukvarja s stanovanjskimi kooperativami.

1893. leta je bila zgrajena Pumpenca.


Na Pumpenci, prostoru za počitek, pogovor, inspiracijo, učenje, peko na žaru in druženje, se srečujejo ljudje vseh starosti in nazorov, občani različnih socialnih statusov, sem prihajajo tudi družine, rekreativci, sprehajalci, sproščen odnos temelji na zaupanju, vsi so oblikovali tudi odgovoren odnos do opreme, narave in skupnega prostora. A očitno ne prav vsi. Tem pa le sporočilo: ne uničujte truda in ne zapravljajte zaupanja, raje se pridružite kateri akciji, projektu ali druženju!

Deli s prijatelji