BARABIN

Roparja župnika prijeli, je zvezal tudi ženico?

Objavljeno 28. marec 2017 16.39 | Posodobljeno 28. marec 2017 16.39 | Piše: Aleš Andlovič

Osumljenec za januarski rop laporskega župnika Osvalda je 32-letnik iz Zasavja.

Žrtev sta zvezala s plastičnimi vezicami in preiskala notranjost hiše. Foto Policija.si

NOVO MESTO, MARIBOR – Novomeški kriminalisti so več mesecev spremljali hudodelsko združbo, ki se je ukvarjala s proizvodnjo in preprodajo prepovedanih drog, akcijo pa končali s petnajstimi ovadbami. Kot so pojasnili na včerajšnji novinarski konferenci, so v novomeški preiskavi prijeli 15 osumljencev iz Posavja, Zasavja in Ljubljane, starih med 27 in 45 leti. Med drugim so s pomočjo prikritih ukrepov ugotovili, da so osumljeni vzpostavili dobro organizirano mrežo odjemalcev in uživalcev mamil. Odkrili so posebno prirejen prostor za hidroponično gojenje prepovedane konoplje. Na okrajno sodišče v Krškem so policisti s kazenskimi ovadbami privedli osem osumljencev, sedmerico pa je preiskovalni sodnik po zaslišanju vtaknil v pripor.

Osmega vpletenega, 32-letnika iz Zasavja, so po naših podatkih po sredinem zaslišanju v Krškem odpeljali na Štajersko. Med izvajanjem prikritih ukrepov, med katerimi je bilo tudi snemanje njegovih telefonskih pogovorov po mobilnem telefonu, so policisti ugotovili, da se je v mrežo ujela večja riba. Tako so ugotovili, da je 32-letnik izvedel kar tri rope, med drugim naj bi predzadnjega januarja letos oropal župnika v Laporju pri Slovenki Bistrici. Že med preiskavo so policisti od osumljenega želeli izvedeti, kdo je njegov pajdaš, s katerim se je podal na roparske pohode, a je osumljeni Zasavec molčal. Imena svojega kompanjona ni želel izdati niti pred preiskovalno sodnico sodišča v Mariboru, kjer je bil zaslišan včeraj, tik zatem pa mu je sodnica odredila pripor. Tam bo počakal na sojenje zaradi ropa, za kar je zagrožena kazen do desetih let zapora.

Od Gorenjske do Štajerske

Da sta predzadnjega januarja letos v župnišče v Laporju, vasici blizu Slovenske Bistrice, stopila dva roparja, je policistom povedala Marjetka, sestra župnika Janeza Osvalda. »Pozvonila sta pri vhodnih vratih. Ko sem jima odprla vrata, sta mi dejala, da sta dogovorjena z gospodom župnikom in da prodajata čistilne krpe vileda. Seveda sem vedela, da nihče ni dogovorjen z bratom, zato ju tudi nisem spustila v delovno sobo, kjer je bil brat,« nam je o ropu pripovedovala Marjetka, ki je bila pri bratu zgolj na obisku. Čeprav je eden od roparjev iz žepa potegnil pištolo, se Marjetka ni ustrašila, ampak je stekla v kuhinjo po svoj mobilni telefon in želela poklicati policijo.

Roparja sta zahtevala denar in stopila v delovno sobo, kjer sta naletela na 76-letnega župnika Osvalda. Eden od roparjev ga je tako porinil, da je podrl stoječi obešalnik za plašče in padel po tleh. »Počena je majhna koščica v zapestju. A ni nič hujšega. Povedati moram, da me nista udarjala, ampak sem ob potiskanju nerodno padel,« nam je ob našem obisku zatrjeval župnik, kot bi želel roparja še nekoliko zagovarjati. Ker sta v župnikovi torbi našla »vsega« slabih tisoč evrov, sta postajala vse bolj napadalna in kričala: »Kje je še več?!« Na srečo je župnik izrabil trenutek nepozornosti in pritisnil gumb za alarm. Ta je roparja pregnal, še preden jima je uspelo od župnika izsiliti, da bi bil odprl župnijski trezor.

A rop župnika je bila le etapa na roparskemu pohodu. Kriminalisti so namreč ugotovili, da sta ista storilca (32-letnik in njegov pajdaš) le nekaj ur, preden sta se lotila laporskega župnika, na območju Slovenske Bistrice vlomila v hišo. Policisti pa sumijo, da je zasedba udarila že 11. januarja na Gorenjskem. Takrat naj bi zamaskirana dvojica vstopila v nezaklenjeno stanovanjsko hišo v Goričah pri Kranju. Lastnico, starejšo žensko, sta zvezala s plastičnimi vezicami in preiskala notranjost hiše. Pri tem sta odnesla nekaj sto evrov in ogrlico. Le nekaj ur pozneje sta se preselila k stanovanjski hiši v Tržiču. Ko jima je na trkanje lastnik hiše odprl vrata, sta s silo vstopila in mu zagrozila s pištolo ter zahtevala denar.

Preprodajali in se drogirali

Večino osumljencev iz novomeške mamilarske zgodbe so policisti in kriminalisti že obravnavali za kazniva dejanja, povezana z drogami, za premoženjska kazniva dejanja in kazniva dejanja z elementi nasilja. Nekateri so bili že večkrat pravnomočno obsojeni in so že prestali zaporne kazni. Motiv osumljencev je bil pridobitev protipravne premoženjske koristi od prodaje prepovedanih drog. Večina osumljencev je brezposelnih, njihov edini zakoniti vir dohodka pa so socialni transferji. S preprodajo mamil so prišli do denarnih sredstev, ki niso obdavčljiva, in jim je to bistveno povečalo kakovost življenja, ne nazadnje so veliko denarja od prodaje porabili za uživanje prepovedanih drog, kar je velik finančni zalogaj.

 

Deli s prijatelji