BREZ DVOMA KRIVA

Od 100 let zapora jih je ostalo le 12

Objavljeno 04. december 2017 20.19 | Posodobljeno 04. december 2017 20.21 | Piše: Aleksander Brudar

Zaradi slabega dela policije od 12 obsojena le dva preprodajalca drog. Dokazali niso niti načrtovanja ropa pozneje umorjene Zorice Škrbić.

Senad Muhamedagić se zaporu ni mogel izogniti. FOTO: Mavric Pivk

LJUBLJANA – Od skupaj stotih let in sedmih mesecev zapora, 148.000 evrov stranske denarne kazni, za kolikor se je tožilstvo prizadevalo za 12 obtoženih, ki naj bi tihotapili in preprodajali drogo, del njih pa naj bi tudi načrtoval rop Zorice Škrbić, gresta v zapor le dva obtožena, Zvonko Hajšek in Senad Muhamedagić. Prvi bo tako za rešetkami ždel pet let in pol, plačati mora še denarno kazen 6110 evrov, drugi pa šest let in pol, ob denarni kazni 4830 evrov. Sodnica Nina Drozdek Draganić je pojasnila, da ni dvoma, da sta na območju Slovenije in Hrvaške trgovala z drogo oziroma da je Hajšek vzpostavil kontakt s kupcem kokaina in se dogovoril za točno določeno količino te droge. Muhamedagić pa da je organiziral nabavo heroina na Hrvaškem. Glede drugih obtoženih je precej okrcala delo policije in tudi tožilstva, saj slednje pri vsem skupaj ni podalo dovolj prepričljivih dokazov, poleg tega sodišče ni dobilo dovolj jasnih in konkretnih odgovorov na vprašanja, ki so se dotikala domnevne krivde posameznikov. Poleg tega je obrambi že med postopkom uspelo iz spisa izločiti kar veliko obremenjujočih dokazov.

Obrambi je že med postopkom uspelo iz spisa izločiti kar veliko obremenjujočih dokazov.


Malo verjetno, da bi rop izpeljali v treh dneh

Glede Muhamedagića, Darka Ostojića in Dragana Miladinovića, ki naj bi po prepričanju tožilstva načrtovali rop Škrbićeve, dekleta Dejana Vidmarja, obsojenega na 14 let zapora zaradi ropa sefov SKB, ker naj bi verjeli, da je nakraden denar zazidan v njenem stanovanju, je sodnica pojasnila, da se zdi malo neverjetno, da bi se trojica obtoženih v treh dneh dogovorila in izpeljala rop. Poleg tega ni bilo še niti pripravljalnih del, kaj šele poskusa ropa.

V primeru obtoženega Saše Dujmovića prav tako ni dokazov, da bi ta soobtoženega Ivico Nenadića v priporu na Povšetovi napeljeval k prodaji droge ter da bi slednji med aprilom in oktobrom 2014 neidentificirani osebi prodal med 20 in 30 grami kokaina na mesec. »Ste šli za njim, sem ga vprašala. Ni bilo za nas interesantno,« je sodnica povzela odgovor policijskega koordinatorja med sojenjem. Ob vsem tem je bilo za sodišče premalo dokazov, da bi del obtoženih deloval z zdaj pokojnim Ljubljančanom Nebojšo Čubrilovićem (umorili so ga v BiH) pri prevozu kokaina z jadrnico Ocean I iz Brazilije v Evropo. Šlo naj bi za več sto kilogramov kokaina, vrednega med 10 in 20 milijoni evrov. Pri prvem poskusu se je jadrnici med plovbo pokvaril motor in zlomil jambor, tako da je bolgarski skiper moral poklicati na pomoč. Še preden pa ga je rešila tovorna ladja, naj bi v morje vrgel ves kokain, ki ga je imel na krovu. Prevoz kokaina (320 kilogramov) naj bi načrtovali še enkrat, vendar naj bi bili tudi takrat s potjo le delno uspešni, tako da posla niso izpeljali do konca.

 

Deli s prijatelji