UBOJ NA PTUJU

Nekdanji policist in pajdaš ubila Srečka?

Objavljeno 15. oktober 2017 12.26 | Posodobljeno 15. oktober 2017 12.26 | Piše: Aleš Andlovič

Franc Vajda naj bi spal, Andrej Bagari pa že odšel.

Uboj se je zgodil v prvem nadstropju hiše v Dravski ulici na Ptuju. Foto: Aleš Andlovič

PTUJ – Nekdanji policist, 56-letni Ptujčan Franc Vajda, in njegov sokrajan in pajdaš, 42-letni elektrotehnik Andrej Bagari, sta včeraj stopila pred sodnico Katjo Kolarič. Predobravnavni narok je bil končan zelo hitro, saj sta oba obtožena zanikala, da sta v začetku junija letos ubila 64-letnega prijatelja Srečka Marina. Še preden je okrožni državni tožilec Gregor Pograjc povedal, kolikšno kazen bi predlagal, če priznata krivdo, je obtoženi Vajda dejal: »Ne morem priznati. Povedal sem resnico, da mi je tragičnega dne okrog 11.30 postalo slabo in sem zaspal.«

Njegovo izpoved je prekinila sodnica in ga podučila, da bo svoj zagovor podal pozneje in da se na predobravnavnem naroku lahko izreče le o vprašanju krivde. »Torej ne priznate,« je še enkrat preverila slišano sodnica Kolaričeva. Franc Vajda, ki je trenutno brez zaposlitve, pa je le odkimal. Zelo podobno se je izpraševanje o priznanju krivde končalo pri Andreju Bagariju. Možakar, rojen v Berlinu, je z mirnim glasom odvrnil: »Ne priznavam krivde.« Iz njegove barve glasu je bilo razbrati, da se ni prvič znašel pred pravosodnimi organi, kar je pozneje tudi sam potrdil: »Sem predkaznovan.«

Slabo je slišal

Obtožnica Vajdi in Bagariju očita, da sta 4. junija letos dopoldne in zgodaj popoldne v stanovanju hiše v Dravski ulici 20 na Ptuju skupaj pretepla svojega pivskega prijatelja Srečka Marina. Z rokami, brcami in železno grebljico sta mu prizadejala najmanj 36 udarnin in podplutb, ki so bile tako hude, da je Srečko Marin pozneje umrl. Tožilstvo je prepričano, da sta ga prijatelja pretepenega iz sobe, kjer je obležal, prek podesta zvlekla na stopnišče in ga pustila ležati, kot da bi padel po stopnicah.

Zagovornik obtoženega Vajde, odvetnik Vlado Toplak, je že v uvodu prosil, da bi njegovemu klientu sodil senat, v katerem so dva sodnika in trojica sodnikov porotnikov. Glede na Vajdov zagovor, v katerem je trdil, da je v kritičnem času spal in da ničesar ni slišal, se nadeja, da bo peterica razsodnikov bolj prisluhnila in verjela zgodbi njegovega klienta, kot pa samo sodnica Katja Kolarič.

36 udarnin in podplutb je bilo usodnih za Srečka Marina.

»Predlagam, da se postavi izvedenec, ki naj ugotovi, ali je lahko bila v krvi obtoženega kakšna substanca, ki bi vplivala na njegovo zaspanost in bi do odvzema krvi izpuhtela. Ugotovi pa naj se, ali kakšna takšna substanca sploh obstaja,« je dejal Vlado Toplak. Predlagal je, naj strokovnjaki ugotovijo, ali je bil Vajda tedaj prišteven in kako je z njegovim sluhom, da tragičnega dne ni slišal, kaj se je dogajalo v njegovi neposredni bližini.

Pregledati kamere

O (ne)prištevnosti svojega klienta dvomi tudi odvetnik Veljko Škovrlj, ki v procesu zastopa Andreja Bagarija: »Moj klient se že dlje zdravi zaradi psihe. Večkrat je bil hospitaliziran zaradi akutne psihotične motnje, užival je tudi mamila. Zastavlja se vprašanje glede njegove prištevnosti tragičnega dne, saj se zaradi depresije zdravi že od 2003., medtem ko so se od leta 2005 pojavile še psihotične blodnjave.«

Izvedeli smo, da se je Bagari v zadnjih petnajstih letih najmanj petkrat zdravil zaradi psihičnih težav, nazadnje naj bi bil v psihiatrični ustanovi vsega mesec dni pred dogodkom. Sicer pa se je Bagari zagovarjal, da ga v času, ko se je v zgodnjih popoldanskih urah ustavilo srce Srečka Marina, sploh ni bilo v omenjenem stanovanju, katerega lastnik je Franc Vajda. »To bomo dokazali s posnetki kamer dveh bank, katerih posnetke naj pribavi sodišče,« je sklenil odvetnik Škovrlj.

Povedal sem resnico, da mi je tragičnega dne okrog 11.30 postalo slabo in sem zaspal.

Sojenje bo maratonsko, saj sta oba zagovornika obtoženih predlagala sodišču neposredno zaslišanje vseh prič. Šlo naj bi za 20 prič, ki bodo na dolgo in široko razglabljale o Marinovi smrti. Po ugotovitvah zdravniške stroke naj bi Marin junijske nedelje umrl med 13.30 in 14.30, strokovnjaki komisije za izvedenska mnenja medicinske fakultete v Ljubljani pa dopuščajo tudi možnost, da je smrt nastopila uro ali dve prej. Sojenje se bo začelo konec oktobra. 


Sin in hči še čakata

Krvnikoma svojega očeta sta prvič v oči pogledala tudi Marinova sin in hčerka; Zlatko in Lidija se še nista odločila, ali bosta od obtoženih zahtevala odškodnino. »Ne veva še,« je bil kratek Zlatko Marin. Odločiti se morata do konca kazenskega postopka.

 

Deli s prijatelji