USODNA JESENSKA DELA

FOTO: Tihi ubijalec malo pred deseto usoden za Tomaža (27)

Objavljeno 08. september 2017 11.03 | Posodobljeno 08. september 2017 11.03 | Piše: Aleksander Brudar

Z ogljikovim dioksidom se je zastrupila tudi mati Branka, a so jo uspešno oživljali.

Vinogradniški kraj Vrhpolje je pretresla nesreča, kakršne vaščani ne pomnijo. Foto: Dejan Javornik

VRPOLJE PRI VIPAVI – V vinogradniškem kraju v Vipavski dolini se je včeraj dopoldne zgodila tragedija, kakršne ne pomnijo niti najstarejši prebivalci. Zaradi zastrupitve s tihim ubijalcem, kot pravijo plinu ogljikov dioksid, so se namreč zastrupili kar trije domačini, vsi iz družine Lavrenčič.

Kot nam je povedal eden od domačinov, so Bogdan, njegova žena Branka in njun sin Tomaž v kleti njihove hiše opravljali redna vinogradniška jesenska dela. »To je pretakanje mošta, čiščenje in pripravljanje na vrenje,« nam je pojasnil sogovornik in opozoril, da gre za izjemno nevarno opravilo, ker se pri pretvarjanju sladkorja v alkohol tvori nevarni ogljikov dioksid. »Ta je težji od zraka in se usede dol, k tlom.« Zato, kot nam je povedala ena izmed vaščank, so ob takih opravilih vedno uporabljali gorečo svečo: če hitro ugasne, je to prvi znak, da je treba prostor nemudoma zapustiti. Včeraj popoldne smo še lahko videli odprta vrata v klet, kjer se je zgodila tragedija. Še smo lahko zaznali vonj po vretju.

Policija je bila obveščena, da v kleti hiše negibno ležijo tri osebe.

Branko so rešili

Kaj se je včeraj zjutraj dogajalo pri Lavrenčičevih, še preiskujejo. Najbližja soseda je obvestila reševalce in policijo ter tudi pomagala pri reševanju.

Policija je bila nekaj minut pred pol deseto uro dopoldne obveščena, da v kleti hiše negibno ležijo tri osebe. »Poleg policistov in kriminalistov so bili tja napoteni reševalci, ki so omenjene oživljali (dva moška, stara 67 in 27 let, ter 63-letno žensko),« so sporočili iz novogoriške policijske postaje in dodali, da je bilo oživljanje ženske uspešno in je bila takoj odpeljana na zdravljenje v šempetrsko bolnišnico. Za moška pa kljub neizmernemu trudu reševalcev žal ni bilo več pomoči.

»Po prvih ugotovitvah moška nista umrla nasilne smrti,« so še pojasnili in dodali, da bo natančen vzrok smrti razkrila sodna obdukcija, toda že prve ugotovitve kažejo, »da je smrt nastopila najverjetneje kot posledica zastrupitve z ogljikovim dioksidom«.

Trener kasačev

Tragedija je zarezala globoko rano v družino Lavrenčič, po domače se reče Pri organistu. Brez očeta in brata so ostale Anita, Manica in Bogdana. Bogdan se je z vinarstvom ukvarjal že pred upokojitvijo, delal je v Vipavski kleti, po odhodu v pokoj pa se je še bolj posvetil tej dejavnosti.

Bil je zelo v redu. Prav vsak ga je pohvalil. Vedno je bil pripravljen narediti uslugo, če si ga prosil za pomoč, smo izvedeli od šokiranih sovaščanov.

Kot zelo dobrega, prijaznega in srčnega fanta se domačini spominjajo tudi Tomaža. »Prav vedno je pozdravil.« Neizmerno rad je imel konje. »Bil je trener kasačev,« so nam še zaupali o fantu, ki se je izučil za strojnega tehnika. 


Plin moril v Frankolovem

Na Slovenskem se je zadnja tragedija v vinski kleti zgodila leta 2014, 9. oktobra je sin v Frankolovem tako našel mrtva 80-letnega Petra Plešnika in njegovo dve leti mlajšo ženo Mileno. Za zakonca je bil usoden ogljikov dioksid, ki se sprošča pri alkoholnem vrenju mošta, v majhni kleti sta bila namreč dva soda mošta. Kot so na tragični dan predvidevali domačini, se je Peter najverjetneje dolgo zadrževal v kleti, ko pa ga kar ni in ni bilo in se ji verjetno ni odzval na klice, se je Milena podala v klet za njim, da bi preverila, kaj je narobe. Spodaj je tudi njo v trenutku umoril smrtonosni, zahrbtni plin.

B. C.



Po trgatvi v klet s prižgano svečo

Pri vretju mošta v vinskih kleteh nastaja nevarni plin ogljikov dioksid CO2, ki se ga vsi vinarji najbolj bojijo. Je brez barve in vonja in se izloča pri vretju ter je težji od zraka, zato v kleteh počasi izpodriva zrak. Tisti, ki so v kleti vdihnili CO2 in ubežali smrti, povedo, da so se v trenutku spotili. Če na to nismo pripravljeni, ne bomo zmogli narediti niti nekaj odrešilnih korakov do vrat. Ko pademo na tla, se bomo še bolj dušili, saj je pri tleh največ CO2. Staro vinarsko pravilo veleva, da se v klet po trgatvi obvezno odpravimo s prižgano svečo. Stare kleti so bile zidane do tri metre globoko in sveča je na območju, polnem CO2, že na stopnicah ugasnila, kar je pomenilo rdečo luč. Včasih so vinarji s seboj peljali psa. Nevarno je tudi v sodobnih kleteh, zato je nujno, da v času vretja mošta ob vstopu v klet ustvarimo prepih, se pravi odpremo vsa okna in vrata; odpreti le vrata ni dovolj!

J. J.

 

Deli s prijatelji