ORGANIZIRAN KRIMINAL

FOTO: Spletni milijonar žrtev kriminalnega kartela

Objavljeno 21. avgust 2017 00.00 | Posodobljeno 21. avgust 2017 00.00 | Piše: Tomica Šuljić

Tako je prepričan družinski prijatelj ponesrečenega Thomasa Wagnerja.

Letalo piper je padlo v bližini Predmeje, pilot in trije potniki so umrli. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – Pred enim letom se je nad primorskimi tlemi zgodila ena bolj skrivnostnih in nenavadnih letalskih nesreč, kar jih pomnimo pri nas – v okolici Ajdovščine je padlo letalo, v katerem so umrli pilot in trije potniki; vsi štirje so bili nemški državljani, vračali pa so se iz Benetk. Takoj po padcu smo na Slovenskih novicah (v sodelovanju z nemškim časnikom Bild) izvedeli, kdo je bil na krovu letala piper pa32-301T – nemški milijonar Thomas Wagner, ki je svoj nekaj sto milijonov vredni poslovni imperij Unister ustvaril na spletu s prodajo počitnic Nemkam in Nemcem. V naslednjih dneh so javnost dosegle podrobnosti Wagnerjevega zadnjega poslovnega potovanja, na katerem je bil v Benetkah žrtev prevare, v kateri so ga opetnajstili za poldrugi milijon evrov gotovine, ki jo je Wagner pritovoril iz Leipziga. Denar je bil varščina za kredit, ki si ga je Wagner obetal od možakarja, ki so ga vsi poznali pod imenom Levy Vass. Slednji je Wagnerju v Benetkah prav filmsko podtaknil kovček s ponarejenimi švicarskimi franki ter jo popihal, še preden so odkrili prevaro. Odsihmal italijanski in nemški (domnevno pa tudi novogoriški) kriminalisti raziskujejo sledi, ki bi pripeljale do Levyja Vassa, a zaman.

Ne verjame v nesrečo

Niz razkritij je sprožil še druga spoznanja – tista o Unisterjevi nelikvidnosti in razkritem dvomljivem poslovanju so zgolj prilila olja na ogenj sumov, da Wagner ni padel naključno. To je v javnost dal Wagnerjev nekdanji sodelavec in (družinski) prijatelj Konstantin Korrosides, ki ob obletnici trdi: »Ne verjamem v nesrečo, zame zadeva smrdi do neba. Nimamo opravka z majhnimi kriminalci, ampak s kartelom organiziranega kriminala, ki se ukvarja z RIP deali.« Vodja novogoriškega Sektorja kriminalistične policije Marino Pangos, čigar preiskovalci so pri primeru padca letala delali od prvega dne, pravi, da ni nič kaj novega – a vendar: »Še zmeraj smo na razpolago tako italijanskim kot nemškim varnostnim organom.« Pangos pa ni mogel komentirati dejavnosti svojih poklicnih kolegov iz tujine, ki še iščejo Vassa.

Trenutno je edini, ki je bil obsojen zaradi prevare pokojnega nemškega poslovneža, posrednik Wilfried Schwätter, ki na sodišču ni bil zgovoren o Vassu, h kateremu je pripeljal vsaj tri stranke, skrivnostnež pa jih je nato oskubil. Konec marca so mu izrekli tri leta in deset mesecev zapora. Korrosides – ki Wagnerjevo smrt opisuje kot osebno travmo – pravi, da ne goji pretiranega upanja, da se bodo okoliščine smrti razjasnile: »V Italiji imamo opravka s površnim pravosodjem. Preiskovalci iz nemške pokrajine Saške pa do danes niso objavili videa, na katerem naj bi bila po mojih spoznanjih skupaj Thomas in Levy Vass.«

Nemški preiskovalci so resnici na ljubo že prej razkrili javnosti, da sumijo, da Vass uporablja lasuljo, v Italiji naj bi imel lažna naslova v Firencah in Vareseju. Izključili naj ne bi niti možnosti, da je Vass Rom, saj so romske kriminalne združbe s podobnimi dejanji že vzbudile preiskovalne dejavnosti policije na severu Italije.

Izdelali uvodno poročilo

Vmes še vedno poteka neodvisna preiskava v zvezi z varnostjo v civilnem letalstvu; a slovenska služba za preiskovanje letalskih, pomorskih in železniških nesreč in incidentov, ki preiskuje padec letala, je doslej izdelala uvodno poročilo. Karmen Potočar iz te službe navaja, da ne morejo dati ocene, kdaj bodo objavili končno poročilo: »Ugotovitve in odgovori na vprašanja o tem, kaj se je zgodilo, kako in zakaj, bodo podani v končnem poročilu, v katerem bodo objavljena tudi varnostna priporočila, kot je običajno v preiskavah v zvezi z varnostjo v civilnem letalstvu.« Potočarjeva navaja še odločitev: »Domnev, ki so jih v času dogodka objavljale medijske hiše, preiskovalna komisija do objave končnega poročila ne bo komentirala.«
Korrosides navaja, da ne bi šlo za prvi primer, da kdo ni preživel povratnega poleta, potem ko je bil žrtev prevarantov: »Pred leti se je podobno zgodilo nemškemu podjetniku v okolici letališča Innsbruck. Toda to sem izvedel šele po padcu letala, v katerem se je vračal Thomas. Težko sprejmem domnevo, da je šlo za navadno nesrečo.« Dokazov za njegove sume (še) ni. 

 

Deli s prijatelji