KAJ JE, MAMCA?

FOTO: Romi so jo sredi mesta napadli s solzivcem

Objavljeno 23. oktober 2017 18.48 | Posodobljeno 23. oktober 2017 18.51 | Piše: Tanja Jakše Gazvoda

Sredi Šentjerneja so trije mladoletniki napadali občane. V ponedeljek so Romi v Ljubljani protestirali, češ da so diskriminirani.

Policisti so trojico mladoletnikov prijeli. Foto: Tanja Jakše Gazvoda

ŠENTJERNEJ – Bil je topel torkov večer, ura okoli sedmih, ko se je Šentjernejčanka v srednjih letih s psom odpravila na krajši sprehod, hotela je še v bližnjo telovadnico po mladoletno hčer. A njena pot se je končala nedaleč od vrtca. Od zadaj je do nje prinorela skupina Romov, eden je bil na kolesu, preostali peš. Ogovorili so jo z besedami »kaj je, mamca«, jo posprejali s solzivcem in pobegnili. Na srečo je vse to videl sosed, takoj so bili obveščeni policisti, klicali so tudi rešilca. Šentjernejčanka se je po prvo pomoč zatekla v bližnjo pekarno, da so ji sprali oči, to je potem strokovno opravilo še zdravstveno osebje.

Pes ga je rešil

Informacija, kaj se je zgodilo v središču Šentjerneja, je hitro zakrožila med ljudmi, konec koncev je v tem času zunaj precej mladih in starejših sprehajalcev, izkazalo pa se je, da je skupina Romov že prej nadlegovala domačine, med drugim so poskušali ukrasti kolo. Najprej so izzivali dekle v bližini blokov, okoli šestih zvečer so se spravili nad Kamenka Sofrića. »Prišel sem z dvorišča na glavno cesto, to je tukaj, pri semaforju,« pokaže cesto v centru Šentjerneja. »Dva sta bila, zelo pogumna in glasna, videlo se je, da sta pijana. Zapodila sta se proti meni in mi začela groziti, češ, kaj bi rad in kaj mislim, da sem. Če ne bi imel ob sebi psa, pitbula, bi me gotovo napadla,« je povedal in dodal, da je imel eden v rokah dvelitrsko plastenko vina s-budget, se pravi, da sta bila mladoletnika prej v trgovini. Kamenko je šel potem domov, malo pozneje pa se je odpravil s psom ven, tudi zato, da bi videl, kje sta Roma. V tistem se je že zgodil napad s solzivcem.


Dva sta bila, zelo pogumna in glasna, videlo se je, da sta pijana. Zapodila sta se proti meni in mi začela groziti, češ, kaj bi rad in kaj mislim, da sem.

Domačini so nad dogajanjem zgroženi. Sprašujejo se, ali je sploh še varno hoditi naokrog, čeprav po osvetljenih pločnikih, in ali je res rešitev, da ljudje zaradi strahu ostajajo doma. Dogodek je toliko bolj odmeven zaradi ponedeljkovega protesta Romov v Ljubljani, kjer so postavljali svoje zahteve in izpostavljali, da so diskriminirani. »Kdo je v naši državi drugorazredni državljan? Naša politika je stanje pripeljala tako daleč, da rešitve preprosto ne vidim, pregloboko smo zabredli. In tisti v Ljubljani niti nimajo prave predstave, kakšno je sobivanje z manjšino. Mislijo, da smo mi nestrpni, a realnost je drugačna, kot je videti skozi oči Ljubljančana. S tem ko daje država Romom visoke socialne pomoči, njihovi socialni transferji pa dosegajo tudi trikratnik plače trgovca, jim dela medvedjo uslugo. Delo jim je treba dati, ne pa pomoči. Kdo bi pa delal, če mu tisočak ali dva kar padeta z neba?« je dejala domačinka, ki se ne želi niti se ne upa izpostavljati.

Vse bolj agresivni

»V Regijski civilni iniciativi za reševanje romske problematike vseskozi opozarjamo na neprimerno reševanje romske problematike, zato je stanje vse slabše. Romska mladina je vse bolj agresivna in predrzna. Tudi na protestu v Ljubljani je bila večinoma mladina. Haris Tahirović, predsednik Zveze romske skupnosti Umbrella, je s svojim protestom pravzaprav naredil pozitivno stvar, da drugi državljani vse bolj spoznavajo romsko problematiko, ne vem pa, kdaj bo do tega spoznanja prišla politika, ki je za takšno stanje najbolj odgovorna. Poleg njih tudi Amnesty International, ki jim vseskozi daje potuho,« je kritičen Silvo Mesojedec, predsednik Regijske civilne iniciative, ki dodaja, da pravica do pitne vode in elektrike nobenemu državljanu ni onemogočena. »Veljajo pa pravila, kako se do osnovnih življenjskih dobrin pride. V Sloveniji imamo še nekaj vasi brez vodovodne napeljave, eno od takšnih območij je na primer Ajdovska planota v občini Žužemberk. Tam ljudje kmetujejo, hodijo v službo in prispevajo v državno blagajno. Pa jim ne pade na pamet, da bi zaradi tega odšli protestirat pred vlado in bi kričali, da so diskriminirani, prav tako se za njih ne bo potegnila Amnesty International. Vemo tudi za njihovo uspešnost in željo po izobraževanju; v jugovzhodni regiji večina Romov ne dokonča niti osnovne šole, jih pa na RIC vključujejo v osnovnošolsko izobraževanje, ker prej niso dokončali šolanja. In zato naj bi jim celo plačevali potne stroške. Tudi socialna podpora je popolnoma destimulativna za zaposlitev,« je še opozoril Mesojedec.


Ogovorili so jo z besedami »kaj je, mamca«, jo posprejali s solzivcem in pobegnili.

Že prej hoteli ukrasti kolo

O dogodku smo povprašali tudi na Policijsko upravo Novo mesto, Alenka Drenik je sporočila: »Včeraj so šentjernejski policisti prijeli tri mladoletnike, ki so prej v Šentjerneju kršili javni red in mir in takoj zatem poskušali ukrasti kolo, ki je bilo zaklenjeno pred eno izmed stavb v Šentjerneju. Na kraju dogodka so storilce prijeli policisti. Ugotovljeno je bilo, da je pred prodajalno eden izmed trojice s plinskim razpršilnikom posprejal žensko, po dogodku pa so vsi trije pobegnili. Poškodovali so tudi kolo, ki ga je imela druga oškodovanka zaklenjenega ob stavbi v Šentjerneju.« Drenikova je dodala, da so policisti po prijetju mladoletnih storilcev o dogajanju obvestili starše in v njihovi prisotnosti na policijski postaji opravili razgovore. Ugotavljanje vseh okoliščin so nadaljevali tudi včeraj in bodo po končani preiskavi zoper mladoletnike podali kazensko ovadbo oziroma obdolžilni predlog. »O ravnanju mladoletnikov bo obveščen center za socialno delo, o ukrepanju policije in nadaljnjih postopkih pa sta seznanjeni tudi oškodovanki,« je še povedala Drenikova.

Za komentar smo se obrnili tudi na Zvezo Romov za Dolenjsko, odgovor predsednika zveze Bogdana Mikliča je bil kratek: »Zveza Romov za Dolenjsko ne bo komentirala tega dogodka.« 

Deli s prijatelji