DOLOČANJE MEJE NJEGOVE INTIMNOSTI

FOTO: Lidijo je umoril 13 let starejši Romeo

Objavljeno 25. oktober 2016 11.58 | Posodobljeno 25. oktober 2016 11.58 | Piše: Mojca Marot

V procesu proti Velenjčanu Romeu Bajdetu javnost ne bo izključena. Oče koroških dečkov na predobravnavnem naroku krivde ni priznal.

Lidija Škratek je bila zadavljena.

CELJE – Že tretji predobravnavni narok, ki ga je celjsko okrožno sodišče razpisalo za Romea Bajdeta, 46-letnega Velenjčana, morilca 13 let mlajše zunajzakonske partnerice Lidije Škratek, v zvezi s katero sta se mu rodila dva sinova, se je vendarle končal. Bajde krivde za umor, ki mu ga očita obtožnica, ni priznal, zato se bo 5. decembra začelo sojenje. Takrat bo končno podal svoj zagovor, v katerem bo pojasnjeval okoliščine, ki naj bi ga pripeljale do umora Lidije, zaradi česar mu grozi od 15 do 30 let zaporne kazni.

Niso zaznali motenj

Kot je pojasnila tožilka Simona Kuzman Razgoršek, so na tožilstvu potekala pogajanja z obtoženim za sklenitev sporazuma o priznanju krivde, a ga ni podpisal. Tožilka ni želela razkriti, kolikšno kazen je predlagalo tožilstvo v zameno, če bi Bajde krivdo vendarle priznal, a neuradno naj bi bila pogajanja neuspešna zato, ker naj bi bila kazen, ki bi jo Bajde še sprejel, prenizka in tako za tožilstvo glede na težo kaznivega dejanja nesprejemljiva. 
Bajde se bo zagovarjal s pomočjo odvetnika Tomaža Bromšeta, ki je včeraj še pred koncem predobravnavnega naroka znova poskušal sodnika prepričati, da bi sledil njegovim argumentom, zakaj v sodni dvorani ne želi prisotnosti javnosti. In to niti na predobravnavnem naroku niti v nadaljevanju, ko se bo sojenje začelo. Sodnik Zoran Lenovšek je zato predobravnavni narok prekinil za 15 minut in dal tudi tožilki čas, da se s predlogi obrambe seznani. Ko se je narok nadaljeval, je tožilka pojasnila, da predlogu nasprotuje, saj za to, po zakonu, razlogi niso izkazani. 
»Obtoženemu se očita najtežje kaznivo dejanje in javnost ima zato pravico in interes vedeti, kaj se bo med sojenjem dogajalo, in bo tako na koncu mogoče razumeti sodbo, kakršna koli že ta bo,« je dejala tožilka. V nadaljevanju bo namreč treba zaslišati številne priče, ki bodo izpovedovale, kaj so zaznale, vedele, videle, slišale ali doživele, ker so se družile z umorjeno in obtoženim. »A ni šlo za nič intimnega, kar bi bilo zaupne narave. Zato v tem delu javnosti ni treba izključevati,« je pojasnjevala tožilka. Obramba je predlog utemeljevala z dejstvom, da bodo govorili tudi o obtoženčevem zdravstvenem stanju, a menda niti v izvedenskih mnenjih ne piše ničesar takega, česar javnost ne bi smela slišati, saj se nič ne nanaša na intimnost. Ne nazadnje naj bi že preiskovalna sodnica postavljala obtoženemu, na predlog tožilstva, povsem klasična vprašanja, ki se nanašajo predvsem na nagibe, ki so ga privedli do tega, da je storil tako hudo kaznivo dejanje. »Ne nazadnje izvedenci psihološke in psihiatrične stroke pri obtoženem niso ugotovili nobenih bolezenskih stanj,« je še razkrila tožilka. 
Mimogrede, zdaj je očitno, da pri Bajdetu izvedenci niso zaznali motenj, zaradi katerih bi bil lahko procesno nesposoben za sojenje. Tožilka je dejala tudi, da pri obravnavah ne nameravajo omenjati otrok, konkretno njunih dveh sinov, koroških dečkov, ki sta bila na predlog velenjskega centra za socialno delo dobre tri mesece po tistem, ko sta ostala brez mame in brez očeta, ki je odšel v pripor, zaupana rejniški družini. Tožilka je poudarila, da bi lahko šlo v primeru, da bi javnost izključili, za absolutno bistveno kršitev sojenja. Zagovornik obtoženega Tomaž Bromše je temu nasprotoval in dejal, da si tožilka absolutno bistveno kršitev tolmači napačno in da se lahko v nekaterih primerih obtoženec sam izreče o tem, ali naj se mu sodi javno ali ne.

Ni mu treba stati

Ko je sodnik Bajdeta povprašal, ali si on želi, da je v sodni dvorani navzoča širša javnost, v prvi vrsti pa mediji, je ta dejal, da si tega niti on ne želi, saj da je javnost že ves čas proti njemu. A je sodnik Zoran Lenovšek predlog obrambe, da se javnost izključi in zapre vrata sodne dvorane, zavrnil kot neutemeljen. Ni pa povsem izključeno, da sodišče v nadaljevanju sojenja ne bo presodilo, da obstojajo razlogi, ko bi v kakšnem delu javnost vendarle lahko izključili. Sodišče bo o tem, ali se bodo za to pojavili razlogi, znova odločalo med samim sojenjem.

»Predobravnavni narok je torej javen,« je naznanil sodnik in dejal še, da lahko obtoženi Bajde glede na izkazane zdravniške izvide ves čas sedi in mu torej ni treba stati. Prav tako je sodnik pojasnil, da lahko na obravnavah aktivno sodeluje največ dve uri, zatem je treba sojenje prekiniti za najmanj 15 minut. Sledilo je še nekaj formalnih vprašanj sodnika obtoženemu, naposled pa smo dočakali trenutek, ko je sodnik Bajdeta vprašal, ali razume, kaj mu očita obtožnica, in ali namerava krivdo priznati. »Nisem kriv,« je dejal sodniku. 
Zatem je njegov zagovornik Bromše na zapisnik narekoval, kaj vse predlaga v nadaljevanju sojenja. Med drugim, da spet zaslišijo vse priče, ki bi lahko izpovedale, ali je bilo dejanje res storjeno na nizkoten način zaradi ljubosumja, kot to tožilstvo očita v obtožnici, saj ne sprejema zgolj branja njihovih izjav, ki so jih že podali v preiskavi. Podal je še nekaj novih predlogov, o tem, katere bo senat, ki bo sodil Bajdetu v nadaljevanju, sprejel, bodo odločali med sojenjem, vsekakor pa šele, ko bo Bajde podal svoj zagovor. Tega naj bi slišali 5. decembra, do konca decembra pa bodo skupaj opravili kar osem obravnav.
 

Deli s prijatelji