SMRT NA TIRIH

FOTO: 12-letnica premagala raka, a umrla pod vlakom

Objavljeno 18. avgust 2017 09.06 | Posodobljeno 18. avgust 2017 09.06 | Piše: Aleš Andlovič, Tomica Šuljić

V manj kot 24 urah smrt dveh mladih na Rodici pri Domžalah in Bistrici ob Dravi.

Kolo je vrglo ob progo, pomoč je za nesrečno 12-letnico prišla prepozno. Foto: CZR Domžale

RODICA, BISTRICA OB DRAVI – V manj kot 24 urah sta v dveh nesrečah na železniških tirih umrla dva mlada človeka: včeraj, nekaj čez deveto zjutraj, so bili obveščeni o trku na Štajerskem, kjer se je zgodilo trčenje med posebnim železniškim vozilom in avtomobilom, v katerem je umrl 28-letni Grega Trup, v sredo popoldne pa je odjeknila novica o smrti 12-letne Pie na Rodici (Domžale), ki jo je vlak zbil na bližnji travnik.

Dve dekleti varno čez, tretja ne

Štiri sveče gorijo okoli črnega otroškega kolesarskega sedeža na kraju, kjer je 12-letno Pio z Rodice pokosil tovorni vlak. »Tu je grmovje, ki zastira promet – tovorni vlaki pa vedno gredo skozi hitro,« na dva osrednja dejavnika opozori starejša gospa, ki vmes žalostno gleda proti svečam. Čez tračnice za potniške in tovorne vlake vodi lokalni prehod za kolesa, motorčke in pešce, in to kar prometen – a zavarovan zgolj z andrejevim križem. Na prehod pripelje oče s tremi majhnimi otroki, najmlajšemu se kolo zatakne za tirnice. Oče ga le zbeza naprej, nato pa pove: »Ta prehod je zelo nevaren. Z ljubljanske smeri pride vlak zelo potiho. Pa še en tak nevaren prehod je tam nižje,« opozarja. Vsi niso previdni, tako mladenič na kolesu čez prehod švigne, ne da bi pogledal levo ali desno.
»Oseba je kolesarila od Rodice proti Mengšu in prečkala zaznamovan prehod s prometnim znakom (andrejev križ), ko je od Kamnika proti Ljubljani pripeljal tovorni vlak in trčil vanjo,« je sporočila Nataša Pučko z ljubljanske policije. Te besede je slišalo precej krajanov: »Groza. Jaz sem takoj telefoniral, ker tam dol živi moj vnuk, pa se je na srečo prec oglasil,« pravi starejši gospod in pove zgodbo, ki smo jo slišali od več krajanov: »Tri punce so bile, dve sta šli mimo …«

Kot so zapisali na njeni osnovni šoli pred štirimi leti, se je v šolske klopi vrnila »po dolgi in hudi bolezni«.


Deklici so sicer poskušali pomagati domžalski reševalci in poklicni gasilci; po besedah vodje dnevne izmene domžalskega Centra za zaščito in reševanje Matjaža Hribarja, ki je na prizorišče prispel s petimi možmi v dveh vozilih, so poskušali z reanimacijo, a je bil trk usoden in deklica je preminila na prizorišču.
Tovorni vlak, ki je peljal proti Ljubljani, je ugasnil življenje 12-letnice, ki je že preživela težko preizkušnjo. Kot so zapisali na njeni osnovni šoli pred štirimi leti, se je v šolske klopi vrnila »po dolgi in hudi bolezni«. Takrat so sošolci Pii pripravili ganljiv sprejem: nastopili so pevci, sošolci in čarovnik iz Rdečih noskov. »Preživela je raka,« nam je zaupal najstnik iz njenega naselja. Tokrat je odšla za vedno, ostala jim je bolečina. Njeni sošolci, ki so bili takrat pohvaljeni za »neizmerno srčnost«, bodo v sedmi razred stopili brez nje.

Ko ni pouka, redkejši promet

Tragedija na železniških tirih je v včerajšnjem jutru šokirala Bistrico ob Dravi. »Seveda sem ga poznala. Sicer samo na videz, a je bil videti dober fant,« nam je dejala ženska srednjih let, ko smo jo spraševali po podrobnostih nesreče. Domala ni prebivalca Bistrice, ki Grege Trupa ni poznal. Bil je mlad, ambiciozen fant in poleg vsega še gasilec. »Od otroštva je gasilec, čeprav v zadnjem času ni več tako aktivno sodeloval,« nam je v telefonskem razgovoru dejal predsednik domačega gasilskega društva Mihael Hleb Oset. Tako kot večina domačinov je tudi vodstvo gasilskega društva po tragični nesreči Grege Trupa več kot pretreseno.

200 metrov od doma je umrl Grega Trup.


»Nekaj minut čez deveto uro je voznik osebnega avtomobila pripeljal po lokalni makadamski cesti od naselja Bistrica ob Dravi proti Bezeni. Ko je pripeljal v bližino železniškega prehoda, ki ni varovan z zapornicami, ampak samo z znaki, ni ustavil, ampak je prečkal prehod v trenutku, ko je z njegove leve strani v smeri proti Mariboru pripeljalo železniško vozilo za posebne namene. Silovito je trčilo vanj. Žal je voznik avtomobila na kraju nesreče umrl,« je podrobnosti pojasnil Anton Vinko z mariborske policijske uprave.
Izvedeli smo, da naj bi se nesrečni Grega Trup včeraj zjutraj vračal iz nočne izmene. Že dlje naj bi delal v ruškem podjetju Geberit. Sicer je od doma pa do tovarne le nekaj sto metrov in načeloma ne bi bilo treba prečkati železniških tirov, a niti ustrezne povezave z ustrezno cesto ni. Zato je moral od svojega doma najprej čez nevaren prehod čez tire v Bistrico ob Dravi in od tam proti službi. Domačini so nam pojasnili, da domala vsi, ki živijo v neposredni bližini tirov, vedo, kakšen je vozni red in kdaj je treba biti pozoren na vlak in kdaj ne. »Zdaj, ko ni šole, je železniškega prometa na tej relaciji zelo malo,« nam je pojasnil eden od prijateljev pokojnega Grege Trupa, ki smo ga srečali nedaleč od mesta nesreče.

Mislil, da se je iztiril vlak

Ko je Trup pripeljal po makadamski cesti, mu je v levo pogled zastirala majhna koliba. Tako je tudi spregledal delovni vlak, kot ga imenujejo zaposleni na železnicah, na katerem so bili v času nesreče štirje zaposleni. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi delovni vlak na progi med Rušami in Mariborom opravljal meritve hrupa, in s hitrostjo 70 kilometrov na uro, kolikor je na tem odseku proge dovoljeno, se je zaletel v Gregov hyundai ix20. Toda krivde za nesrečo ne gre pripisati delavcem Slovenskih železnic, saj je prehod opremljen z označbami in znakom Stop. Najverjetneje nesrečni Grega pač niti pomislil ni, da bi lahko bil v času, ko se je vrača domov, kakšen izredni in nenačrtovan promet.

Takoj sem prepoznal avto in vedel, za koga gre. Avto je bil obrnjen na streho. Fanta smo izvlekli in je še živel. Nič ni govoril, bil je v strašnem šoku.

Kako silovito je bilo trčenje, nam je razložil očividec. »Kopal sem krompir na njivi, ko je počilo. Sprva sem mislil, da se je iztiril vlak, saj je počilo in se pokadilo. Zatem sem zaslišal klice na pomoč. Šele pozneje sem ugotovil, da je šlo za mimoidočega, ki pa je povsem po naključju delal tudi v bolnišnici. Takoj sem prepoznal avto in vedel, za koga gre. Avto je bil obrnjen na streho. Fanta smo izvlekli in je še živel. Nič ni govoril, bil je v strašnem šoku,« nam je dogodke opisoval očividec. Toda vsaka pomoč je za mladeniča, ki je bil tudi strastni nogometni navijač, prišla prepozno.

Domačini so nam dejali, da se ni primerilo prvič, da se je prečkanje železniških tirov končalo tragično. »Tukaj jih je že več odneslo,« nam je priznal prvi sosed. Da gre za enega bolj krvavih prehodov, je potrdil tudi policist Anton Vinko: »Pred leti je bila nesreča, a več ne moremo povedati.« Je pa na relaciji med Rušami in Mariborom kar veliko prehodov čez železniške tire, ki niso zavarovani z zapornicami. Predvsem za domačine, ki so vajeni rutine, postajajo tovrstni prehodi iz dneva v dan bolj nevarni. In Grega Trup ter vsa njegova družina sta bila tesno povezana z železnico. Njihova hiša stoji le slabih 200 metrov od kraja nesreče, tik ob železniški progi.

Deli s prijatelji