IMENA

Okajeni klapovuhi vžigajo kot šus

Objavljeno 27. avgust 2016 10.12 | Posodobljeno 27. avgust 2016 10.12 | Piše: Mojca Marot

V poplavi narodno-zabavnih ansamblov najdemo izvirna, a tudi manj posrečena imena. Poimenovati ansambel je vse prej kot lahka

Inovativnost Modrijanov je za seboj potegnila skoraj vso narodnozabavno srenjo, ki ji manjka novih idej. Foto Mojca Marot

Ste že slišali za Škorpijone, Črno mačko, Žvižg, Pik, Udar ali Klapovuhe? Če še ne, ste nedvomno za Modrijane, Alpski kvintet, Poskočne muzikante. Ime je za ansambel zelo pomembno, a bi moralo biti usklajeno tako z oblačilno kulturo kot z glasbo, ki jo izvaja. Nekaterim je izbira imena odlično uspela, nekaterim pa ne.

Manjka predvsem inovativnosti

V zadnjem času smo priče poplavi ansamblov, ki izvajajo narodno-zabavno glasbo. »Zelo dobro se še spominjam časov, ko smo govorili, da morajo izvajalci narodno-zabavne glasbe poiskati svoj slog in ne samo posnemati Avsenike in Slake. Potem se je zgodilo. Prišli so Modrijani in s seboj potegnili skoraj vso narodno-zabavno srenjo. A zadnje čase znova pogrešamo inovativnost. Nekaj podobnega je z imeni ansamblov in skupin, ki bi jih razdelil v več kategorij. Veliko je tistih, ki so si izbrali ime po svojem vodji. Eden od takih je na primer Ansambel Toneta Rusa,« pravi znani primorski pesnik in pisec besedil Milan Jež. Dodaja, da je veliko tudi zasedb, ki že z imenom pričajo o tem, da so vesele. Kot na primer Veseli svatje, Veseli muzikanti, Veseli Podgorci, Veseli Dolenjci itd. Veliko jih krasi tudi pridevnik mladi.

»Ne moremo niti mimo muzikantov, ki nam z imeni povedo, kakšni so: Okajeni, Slovenski, Gorenjski, Okrogli, Leteči … Pa ansamblov, katerih imena so sinonim za določene dogodke ali stanja: Šus, Aufbiks, Iber, Vžig, Poskok, Ponos, Podvig, Prepih, Efekt, Galop, Nalet … Nekatera niso posrečena, predvsem ne tista v tujem jeziku,« meni Jež, ki se mu zdijo izvirna tudi imena, ki si jih ansambli nadenejo po krajih, od koder prihajajo. Takšni so na primer ansambli Storžič, Blegoš, Nanos, Javornik, Donačka pa Topliška in Zreška pomlad.

Poimenovanje po vodji

Poslušalci imajo zagotovo najmanj težav s prepoznavanjem tistih, ki se poimenujejo po vodji. Eden od najbolj prepoznavnih doma in v svetu je bil tudi Ansambel bratov Avsenik. Veliko pa je takšnih, katerih ime nam ne pove veliko, a so domiselna, kot na primer Lisjaki, Bobri, Izvir, Juhej, Spev in tudi Blisk. »Blisk zato, ker prihaja z Vojskega. Vojskarjem pa prebivalci bližnjih vasi pravijo tudi Bliskarji, ker so nekoč lovili blisk v reto, zato je ime zelo solidno, saj ima zaledje in zgodbo,« razloži Jež.

Imamo pa tudi ansamble Nebodigatreba, Greh, Moment, Odklop, Urok, Štrajk pa Ravbarje, Klateže, Potepuhe. Imamo tudi Meh in Smeh pa Šepet, ob Petki pa tudi ansambel Trojka. Letos smo že nekajkrat slišali za ansambel Zadetek iz Pesnice pri Mariboru, ki je osvojil kar več festivalskih lovorik. Imamo pa tudi Frajerke, nekoč Iskrice ter Polka punce. Zagotovo so z imenom zadeli tudi Vandrovci, ki jih ni več, pa tudi Vrt, še kako pa so svoje ime upravičili Akordi, saj jih odlikuje večglasno petje.

Imena na ga- in po-

»Slovenska narodno-zabavna glasba je bila že vse: od zahojeno primitivne do izjemnih, s Straussom primerljivih bravur in vsega, kar je vmes. Danes je v Sloveniji okoli 300 ansamblov, ki skladbe tudi snemajo, če prištejemo še vse možne priložnostne sestave, se število povzpne čez tisoč, tako da je poimenovati ansambel vse prej kot lahka naloga,« pravi tudi Igor Pirkovič, prav tako pisec besedil. »Če na spletu vtipkamo koren ga-, nam striček Google najde Gade, Gašperje, Galop, Gas, Gašperčke, Gamo, Gavnarje. Če vpišemo po-, pa izvemo, da obstajajo tudi Pogum, Poljanški, Poet, Potep, Potepuhi, Ponočnjaki, Polet, Povratniki, Pomladni zvoki, Potepini, Pok, Posavski muzikanti in še in še. Skratka, samostalnikov za izbiro imena skoraj ni več na voljo, tako da je vsako novo ime ansambla bolj ali manj neprepoznavna statistika. Identifikacije skoraj ni več, razen ko si ansambel nadene ime po ustanovitelju oziroma vodji. Če se ob tem okitijo še z uspešnico, je poslušalcem veliko bolj jasno, kdo za skladbo stoji,« meni Pirkovič.

Dobro ime in slaba glasba

Da je izbira imena zelo pomembna, meni tudi tekstopisec, glasbenik ter predsednik Društva pesnikov slovenske glasbe Matej Kocjančič. »Primerno ime je osnova, na kateri bi moral ansambel ustvarjati kariero. Poimenovanje po imenu in priimku vodje mi sicer ni všeč, četudi je najbolj praktično. A je nedomiselno in me večinoma pusti hladnega. Dolgočasni in nedomiselni so tudi razni zvoki, Gorenjci, Dolenjci, kvinteti, odmevi in razne pomladi. Všeč pa so mi imena z zgodbo, ki jo potem člani ansambla nadgrajujejo z besedili, glasbo in priredbo avtorskih skladb. Takšno je recimo ime skupine Zakapane, ki samo po sebi zveni kot slaba šala, ob pogledu na celotno avtorsko in vizualno podobo pa dobi simpatičen prizvok. Z imeni so gotovo zadeli tudi Modrijani, Gadi in Prva liga, kar več pa jih je v zadnjem obdobju tudi zgrešilo,« pravi Kocjančič.

Najslabše je izbrati povprečno ime, ki si ga nihče ne zapomni. »Imamo poplavo imen, ki se začnejo na po-, in tudi meni se dogaja, da jih zamenjujem. Ime naj bo slovensko, unikatno, domiselno in naj poslušalcu pove, kaj lahko pričakuje od glasbe, ki jo izvaja določen ansambel, kajti ta je na koncu najpomembnejša. Ansambel z dobrim imenom in slabo glasbo ne bo uspešen, ansambel s slabim imenom in dobro glasbo pa zagotovo,« še meni Kocjančič.

Tujci naj ga z lahkoto izgovorijo

Podobno razmišlja tudi Vera Šolinc, tekstopiska in vodja ansambla Vera & Originali. »Pri izbiri imena se mi je zdelo pomembno, da ne bo spominjalo na katerega od že obstoječih. V poštev tudi niso prišli razni muzikanti, prijatelji itd. Imena zgolj po vodji ansambla se mi zdijo nekako za časom in ne predstavljam si, da bi bili Ansambel Vere Šolinc,« pravi glasbenica, ki je imela v mislih tudi, da jih poslušalci ne bi povezovali izključno z narodno-zabavno glasbo. Ker veliko igrajo v tujini, je seveda pomembno, da ime brez težav izgovorijo tudi tujci in si pri tem ne polomijo jezika.

Kako dobro zveni ime ansambla, pa je zelo odvisno tudi od tega, kako ga ansambel zagovarja s svojo glasbo in vedenjem na sceni. »Stabilna zasedba, ki dobro zveni, vsekakor prispeva k temu, da ime postane všečno, pa če na začetku zveni še tako čudno. Saj veste, če se vam zdi kdo simpatičen, vam je všeč tudi njegovo ime, nasprotno pa nikoli ne boste poimenovali novorojenčka z imenom, ki ga nosi nekdo, ki ga ne marate in se vam zdi zoprn.«

Tudi oblačila so pomembna

»Na posrečena in tudi manj posrečena imena naletimo povsod. Tistih neposrečenih seveda ne bom izpostavljal zaradi značilne slovenske zamerljivosti. Simpatično ime so si nadeli Murni (čeprav so jim blizu Črički), Navihanke, Kolovrát, Rosa, Gamsi, Vrisk, Nemir, Maj, Zarja …« pravi Jež, ki meni, da niso neposrečena le nekatera imena, ampak tudi oblačila članov. Zmede je veliko zlasti pri tistih, ki se oblačijo v prirejeno (Avsenikovo) gorenjsko narodno nošo.

»Še posebno je nerodno, če primorski ansambel za igranje v sosednji vasi obleče gorenjsko nošo, pa ne dosega niti minimalnega standarda glasbene kakovosti. Pravi muzikanti, ki našo glasbo predstavljajo v tujini, oblačijo gorenjsko (Avsenikovo) nošo s spoštovanjem do te glasbene zvrsti in tudi do Avsenikov. Pravico do oblačenja v to opravo pa bi si morali izvajalci prislužiti s kakovostno izvedbo, in potem, če že ne gre drugače, lahko gredo tudi Primorci v sosednjo vas igrat preoblečeni v Gorenjce,« razmišlja Jež. Dodaja, da je lepih imen za ansamble na voljo še veliko, le domiseln je treba biti. »Upam le, da jutri ne bomo priče krstu kakšnega Natega, Pretepa, Otipa … In da ti ansambli na svoje spletne strani ne bodo napisali, da je njihov žanr oberkrain,« malo za šalo, malo pa tudi zares sklene razmišljanje Milan Jež.

Od Alpskega 
do Šok kvinteta

Kvinteti, kot pove že ime, imajo v sestavu najmanj pet inštrumentalistov. Trenutno najstarejši in najbolj znan je Alpski kvintet, nič manj priljubljeni niso Gorenjski kvintet pa Kvintet Dori (ime so si nadeli po župniku Izidorju Pečovniku - Doriju). Poznamo tudi Euro kvintet, Kvintet do jutra, Savinjski, Hoteveljski, Besniški, Prleški, Zidaniški, Briški, Zamejski in Slovenskogoriški kvintet pa tudi Šok kvintet, Kvintet KGB, Kvintet 7, Kvintet Od oka. Dolgočasni in nedomiselni v prirejeni gorenjski narodni noši. Bolje ansambel s slabim imenom in dobro glasbo kot narobe.

Muzikantov je na pretek

Največ je ansamblov, ki nosijo v imenu muzikante. Najbolj znani so zagotovo Okrogli, Poskočni, Ognjeni, Slovenski, Razigrani, Veseli, Srčni, Okajeni, Prifarski, Peklenski, Zlati, Navihani, Preloški, Krajnski, Krpanovi, Šentjurski muzikanti pa Alfi Nipič in njegovi muzikanti.

Mladi ostajajo mladi

Pogosto si ansambli izberejo tudi pridevnik mladi. In nekaterim to ime na srečo pristaja tudi po več letih, ko niso več tako mladi. Daleč najbolj znani so Mladi Dolenjci, poznamo pa tudi Mlade godce, Mladi odmev, Mlade korenjake, Mlade upe, Mlade Ruse, Mlade gamse pa Mlade prijatelje, Mlade Belokranjce, Mlade Mitreje, Mlade Pomurce...

 

Deli s prijatelji