SOBOTNA OMREŽJA

FOTO: Druga violina je tudi prva

Objavljeno 01. julij 2017 10.06 | Posodobljeno 01. julij 2017 10.07 | Piše: Borut Perko

Mineva pet let od odprtja priljubljene restavracije.

Anton Pregelj. Foto: Marko Feist

Druga Violina ljubek konec ljubljanskega Starega trga, kjer je nekoč na hišni številki 21 kraljevala odlična kuharica Pavla Bago, po kateri se je gostilna imenovala Pavla, gode že pet let. Od 28. junija 2012 jo namreč upravlja Center za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič iz Drage pri Igu, njegovi varovanci pa zavzeto pomagajo pri strežbi. Poleg rednega obratovanja tu poteka tudi vrsta brezplačnih ustvarjalnih delavnic in posebnih gostinskih in družabnih dogodkov. Gre za lokal z izrazito poudarjeno socialno noto; za koncept, popularne cene, urejenost lokala, pestrost dejavnosti, kajpak tudi hrano, poudarek je na izvirni slovenski, in pijačo, slovenska vrhunska vina.

Človek lahko za Drugo violino najde le pohvalne besede. Začetna ideja za gostinski lokal se je porodila na mednarodnem projektu v Cambridgeu, kjer so dr. Valerija Bužan, že tri desetletja direktorica centra, in njeni vrli sodelavci videli v restavraciji streči ljudi z motnjami v duševnem zdravju (downov sindrom) in pomislili, da bi lahko to delali tudi varovanci centra, ki so že pomagali ob katerih prireditvah v Dragi in drugod. Idejo so razvijali in skrbno načrtovali, Bužanova je pripravila vso organizacijsko podlago in predlagala ime gostilne, program sta pripravili vodja izobraževanja odraslih, mag. Alenka Golob, in vodja Varstveno-delovnega centra Ljubljana, Tatjana Popovič, slednja je prevzela tudi planiranje kadrov.

Druga violina je ime, ki je nastalo, ker je pred gostilno vodnjak, od koder je Prešernov Povodni mož v Ljubljanico odpeljal Urško (na starem so trgu cimbale pele …), spredaj sta akademija za glasbo in delavnica vrhunskih violin goslarja Vilima Demšarja. In druga violina je druga v orkestru, ki resda ni tako pomembna kot prva, a za uspešno izvedbo sta potrebni obe, prva in druga. Tako je tudi v družbi, je prepričana direktorica, sicer Celjanka, »invalidi niso vedno na prvem mestu, je pa potrebno, da so, ker so tako del skupnosti, ki medse sprejema vse«. A treba se je bilo boriti in lobirati, brez tega ni šlo, specialistka klinične psihologije Bužanova, nekdanja mična stevardesa, je bila uspešna tudi pri tem.

Pomembna je bila podpora Nuše Kerševan, članice sveta zavoda, znane humanitarne aktivistke, ugledne članice Lionsov. Nekdanja županja Ljubljane in častna meščanka je zaprosila mesto za podporo, razumevanje je našla pri Tjaši Ficko, podžupanji, župan Zoran Janković je bil za. Ustanovitev gostilne na tako pomembni lokaciji je bil zelo drzen korak tudi za mesto Ljubljana. Arhitekturno podobo je naredil Ivo Koritnik. S tem je posredno vplival na celostno podobo Druge violine, a treba je bilo poskrbeti še za gostinsko ponudbo, zlasti pri ponudbi vin so bili direktorica Valerija in njeni bolj na tankem ledu.

Idejo za gostinski lokal je že na začetku podprlo Humanitarno društvo Hiša sonca, katerega predsednik Anton Pregelj, sicer odvetnik, a tudi vinoljub in prijatelj mnogo slovenskih vinarjev, je oblikoval vinsko karto in k sodelovanju povabil tudi take kanone, kot so Štajerca Boštjan Protner in Danilo Steyer, Posavec Zdravko Mastnak, Brici Stojan Ščurek, Dušan Kristančič in Dolfo, ki so gostilni še vedno zvesti. V Drugo violino je humanitarno agilni advokat pripeljal tudi priznane kuharske mojstre, med njimi Tomaža Kavčiča in Janeza Bratovža, ki so s tem pokazali, da imajo veliko srce in niso samo kuharski virtuozi. Usmeritev k slovenski kuhinji so na prvem mestu na jedilnem listu kajpak udejanjili, in to še počno vodja kuhinje v Dragi, Štefan Zelko, prvi kuhar Violine Boštjan Benkovič in vodja strežbe Marti Ozimek. Zelo pomembno je vplivalo tudi zaupanje staršev in pedagoških delavcev centra, ki so z različnim sodelovanjem (npr. z brezplačnimi ustvarjalnimi delavnicami, vodi jih Dolores Turičnik) dali svoj pečat delovanju gostilne. Pozneje je vso koordinacijo programa prevzela diplomirana slovenistka in pedagoginja Tea Finžgar Plavčak, še ena Štajerka iz Savinjske doline doma, polna pozitivne energije, v Dragi je odgovorna za duševno hrano varovancev. Uvedla je veliko novosti. Drugo violino so v petih letih obiskali znameniti gostje, uspešni na različnih področjih: Vlado Kreslin je pri njih predstavil svoj CD, ob večerih so pripravljali pogovore s slovenskimi ustvarjalci z različnih področij (Jože Ciuha, Andrej Rozman - Roza, Manca Košir, Ljerka Belak, Jurij Souček, Alenka Godec, dr. Pavao Brajša, Marija Merljak, Vinko Möderndorfer, Draga Potočnjak, Dušica Kunaver, Metod Pevec, Ifigenija Zagoričnik), gostje so bili naši in tuji državniki, ministri, veleposlaniki, gostilno si je za svojo izbrala kajakaška reprezentanca Slovenije s šampionoma Petrom Kauzerjem in Sebastijanom Savškom na čelu . Vseskozi je Drugi violini stal ob strani tudi časopis, ki ga držite v rokah, in tako bo tudi ostalo. Vsi ti in še marsikdo bo v sredo, 28., ko se bo družilo, godlo, pelo, jedlo in pilo pri Drugi violini ves dan in še del noči, na Starem trgu št. 21.

Deli s prijatelji