EKOLOŠKO

Po smrti v sirup namesto v prah

Objavljeno 22. september 2011 16.30 | Posodobljeno 22. september 2011 16.30 | Piše: A. P.

Resomator vas spremeni v rjav sirup; alternativa krematorijem je prijazna do okolja

V grščini pomeni resoma ponovno rojstvo človeškega telesa

Ali spadate med tiste, ki se jim upirajo pogrebi s krstami in z žarami? Bi stvar najraje rešili kot pri poginuli zlati ribici, ki praviloma svoj poslovilni ples izvede v vrtincu domačega stranišča? Potem imamo za vas zelo koristno novico. Podjetje Resomation Ltd. iz Škotske se ukvarja z izdelavo posebnih naprav, ki jih imenujejo resomatorji. Gre za alternativo kremaciji in pokopavanju trupel. Impozantni stroj iz jekla lahko v treh urah popolnoma razgradi človeško telo in ga spremeni v rjavkasto tekočino, ki spominja na sirup.

Nastane majhna količina rjavo-zelene tekočine

V resomatorju poteka proces alkalne hidrolize. Telo je potopljeno v raztopino vode in kalijevega hidroksida, nato naprava pod visokim tlakom čorbo segreje na 180 stopinj Celzija. Nastane majhna količina rjavo-zelene tekočine, ki je sestavljena iz aminokisline, peptidov, sladkorjev, soli in mehkih prosojnih preostankov kosti, ki ji z lahkoto zdrobimo. To je to.

Kaj bomo naredili s tekočino, je naša stvar. Pametno bi jo bilo spraviti v označeno stekleničko in na varen kraj, da je ne bi po pomoti zamenjali za sirup proti kašlju. Večina svojcev se odloči, da utekočinjenega pokojnika vrne v naravo na temu namenjenih spominskih vrtovih in gozdičkih. Nekateri pa jih preprosto zlijejo v odtok.

Vse se dogaja sterilno

Ustanovitelj podjetja Sandy Sullivan je pojasnil: »Sprijazniti se moramo – elegantna pot ne obstaja. Začneš z nečim, kar je videti kot človek, končaš pa s pepelom in kostmi, ne glede na to, ali je na delu ogenj ali naravni razkroj. Če stojiš pred krematorijem, ki bruha ogenj, vse skupaj deluje nasilno. Resomacija je povsem tiha. Vse se odvija zelo klinično in sterilno. Občutek je boljši. Uporabljamo popolnoma enake kemijske procese kot bakterije, vendar se v naravi vse skupaj odvija počasneje, mesece in leta, pri nas pa je vsega konec v treh urah.«

Proces utekočinjanja trupel je tudi do okolja prijaznejši od tradicionalnih metod, saj izloča 35 odstotkov manj toplogrednih plinov. Prav tako se izognemo onesnaženju, ki je posledica izgorevanja zobnih zalivk. Je pa res, da bo dobila fraza potegniti za sabo povsem nov pomen.

Deli s prijatelji